Płyty główne z chipsetami 300 nie zapewnią wstecznej kompatybilności

Płyty główne z chipsetami 300 nie zapewnią wstecznej kompatybilności

Premiera platformy Coffee Lake spodziewana jest 5 października, ale wygląda na to, że pierwsi recenzenci już testują nowe procesory Intela. O ile docierające do nas informacje na temat ich wydajności zdają się być bardzo obiecujące, tak już doniesienia odnośnie chipsetów z serii 300 budzą sporo kontrowersji.

Ekipa Hardware.info miała okazję sprawdzić nadchodzącą platformę i nie mamy w związku z tym najlepszych wieści dla osób, które przymierzały się do zakupu nowej płyty głównej, ale postanowiły pozostać na dotychczasowym CPU. Od jakiegoś czasu wiemy już, że procesory Coffee Lake wymagać będą od nas zakupu nowej płyty głównej, ale teraz okazuje się, że te nie zapewnią wstecznej kompatybilności i to pomimo tego, iż na ich pokładzie znajduje się to samo gniazdo LGA1151, co w ostatniej generacji. Oznacza to, że procesory z serii Kabylake i Skylake nie będą obsługiwane przez płyty główne z układami logiki Z370 (ani żadnymi innymi z serii 300).

Platforma Coffee Lake może zapewnić największy wzrost wydajności spośród ostatnich generacji Intela, ale jednocześnie wprowadzić sporo chaosu w zakresie kompatybilności chipsetów z serii 300

Oczywiście działa to w obie strony i posiadając płytę główną z chipsetem Z270/170 nie będziemy mogli zrobić użytku z procesora Intel Core i7-8700K, ani innych modeli z tej rodziny. Trzeba przyznać, że trudno jest tłumaczyć tę decyzję Intela inaczej jak chęcią wymuszenia na klientach regularnej wymiany całej platformy. Niewykluczone jednak, że niebieska ekipa postanowi zrobić nam jeszcze niespodziankę i udostępni aktualizację BIOS, dzięki której zapewniona zostanie choćby wsteczna kompatybilność, pozwalająca na wsparcie dla starszych procesorów na płytach głównych z chipsetami z serii 300. Przy okazji, powyżej możecie sprawdzić zdjęcie porównujące procesory Intel Core i7-8700K i 7700K, gdzie model Coffee Lake znajduje się po prawej stronie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Płyty główne z chipsetami 300 nie zapewnią wstecznej kompatybilności

 0