Płyty główne z serii 500 otrzymały aktualizację ze wsparciem dla Zen 3

Płyty główne z serii 500 otrzymały aktualizację ze wsparciem dla Zen 3

AMD obiecało dostarczyć szerokie wsparcie dla swojej kolejnej generacji procesorów Zen 3 na płytach głównych z serii 500 i firma właśnie dotrzymała słowa, ponieważ producenci MOBO udostępnili nowe BIOSy dla tych modeli. Czerwoni nie potwierdzili jeszcze, czy doczekamy się kolejnej serii z chipsetami z serii 600, ale wiele wskazuje na to, że seria 500 może być ostatnią przeznaczoną dla podstawki AM4. AMD potwierdziło również, że procesory z rodziny Zen 3 będą wspierane przez wybrane płyty głównej z serii 400, co oczywiście jest wynikiem presji ze strony środowiska, ponieważ początkowo firma zapowiadała, że najnowsza generacja jej CPU nie będzie obsługiwana przez serię 400. Niemniej jednak dość powszechne oburzenie oraz konsternacja użytkowników płyt B450, które mają na karku zaledwie kilka miesięcy, sprawiły, że producent musiał zmienić zdanie. 

AMD obiecało dostarczyć szerokie wsparcie dla swojej kolejnej generacji procesorów Zen 3 na płytach głównych z serii 500 i firma właśnie dotrzymała słowa...

W tym tygodniu AMD zapewniło, że wsparcie dla Ryzenów 5000 (Zen 3) na płytach głównych  z serii 400 nadejdzie w formie firmware’ów beta w okolicach stycznia 2021 roku. Producenci płyt głównych potwierdzili już, że są gotowi na wsparcie dla tych procesorów i praktycznie czekają już tylko na stosowny BIOS. Pojawiają się więc głosy, że AMD może sztucznie ograniczać to wsparcie dla swoich najnowszych Ryzenów na poprzedniej platformie, chcąc w ten sposób przekonać część użytkowników do przesiadki na nowe płyty. To oczywiście jedynie spekulacje, choć nie można wykluczać, że coś jest na rzeczy. Nie da się ukryć, że takie opóźnienie stawia producentów płyt głównych w dziwnej sytuacji, gdzie high-endowe modele X470 nie oferują obsługi Zen 3, a budżetowe A520 bez problemu poradzą sobie z modelami Ryzen 9.

Mamy więc nadzieję, że AMD uda się przyspieszyć proces opracowywania firmware’u, co pozwoli partnerom na zapewnienie kompatybilności dla serii Ryzen 5000 z poprzednią generacją MOBO bez zbędnej zwłoki. W międzyczasie redaktorzy ComputerBase byli zaś zajęci zbieraniem danych od praktycznie każdego dużego producenta płyt głównych w związku z aktualizacjami AGESA dla Zen 3 na płytach z serii 500. Wsparcie dla tej architektury oferowane jest w ramach firmware’u AGESA Combo-AM4 v2 1.0.8.x i zdaje się, że większość producentów MOBO oferuje już opcjonalne BIOSy z obsługą Zen 3 (przynajmniej v1.0.8.x). Niektóre marki, takie jak MSI, poszły nawet o krok dalej i obiecały dostarczyć aktualizacje v1.1.0.0 jeszcze do końca października.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Płyty główne z serii 500 otrzymały aktualizację ze wsparciem dla Zen 3

 0