Płyty od Gigabyte już gotowe na procesory Intel Raptor Lake Refresh

Płyty od Gigabyte już gotowe na procesory Intel Raptor Lake Refresh

Jak donosi VideoCardz, firma Gigabyte właśnie dodała obsługę bliżej nieokreślonych procesorów kolejnej generacji Intela w swoich płytach głównych. To kolejne potwierdzenie nadchodzącej serii Raptor Lake Refresh.

Osoby mające dostęp do przedpremierowego sprzętu mogą już przeprowadzać testy nadchodzących stacjonarnych procesorów Intela na płytach głównych Gigabyte. Obsługa CPU Intel Raptor Lake Refresh, które mają zadebiutować na rynku już we wrześniu, została właśnie dodana do niektórych płyt głównych Gigabyte z podstawką LGA1700.

Producent opublikował nowy BIOS po tym, jak zrobiło się głośno o tym, że w jego płytach znajduje się backdoor z poważną luką, która może zagrażać bezpieczeństwu właścicieli przeszło 260 modeli płyt głównych Gigabyte. Odkryty expolit może umożliwić atakującym pobieranie oprogramowania bez żadnej walidacji. Firma została zmuszona do zwiększenia bezpieczeństwa poprzez wdrożenie nowych środków bezpieczeństwa. Aktualizacje zostały już opublikowane dla płyt głównych Intel 600/700 i serii AMD 400/500, podczas gdy firma pracuje nad dodaniem ich w seriach Intel 400/500 i AMD 600.

Firma Gigabyte właśnie dodała obsługę bliżej nieokreślonych procesorów kolejnej generacji Intela w swoich płytach głównych.

GIGABYTE Z790 AORUS ELITE AX

Najwyraźniej Gigabyte postanowił upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, bo ta aktualizacja zapewnia również obsługę procesorów Intela nowej generacji. Dziennik zmian firmware'u nie wyjaśnia wprost, jakie typy procesorów będą obsługiwane przez to oprogramowanie, ale z racji tego, że od jakiegoś czasu wiadomo, że gniazdo LGA1700 obsłuży jeszcze jedną generację CPU Niebieskich, znaną jako Raptor Lake Refresh (14. generacja Intel Core), to wszystko wydaje się jasne. 

gigabyte b660m

Oczekuje się, że Intel Raptor Lake Refresh będzie oferował wyższe częstotliwości taktowania CPU i pamięci. Producenci płyt głównych już rozpoczęli przygotowania do nowej serii, wprowadzając ulepszone płyty główne Z790 z domyślną obsługą sieci Wi-Fi7 i 5 GbE. Na powyższym screenie widać jednak, że nie mamy tu do czynienia z high-endowym modelem, ale modelem Gigabyte B660M AORUS Elite, co wydaje się potwierdzać, że nie powinno być problemu z uruchomieniem nowszych procesorów Intela na istniejących seriach, również z niższych segmentów, w tym pierwszej generacji serii płyt LGA1700.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Płyty od Gigabyte już gotowe na procesory Intel Raptor Lake Refresh

 0