Po prawie trzech dekadach Microsoft zwiększa limit rozmiaru partycji FAT32 w systemie Windows

Po prawie trzech dekadach Microsoft zwiększa limit rozmiaru partycji FAT32 w systemie Windows

Na początku zeszłego tygodnia Microsoft naprawił odwieczny „błąd”, przynajmniej dla tych, którzy dawniej musieli formatować swoje dyski. Dzięki najnowszej kompilacji Windows 11 Insider Canary Preview Build firma zwiększyła maksymalny limit rozmiaru partycji FAT32 z 32 GB do 2 TB przy użyciu wiersza poleceń. To zwiększenie rozmiaru partycji w stosunku do poprzedniego limitu, który według jego twórcy miał być ograniczeniem jedynie do czasu życia zakończenia wsparcia dla Windows NT 4.0, nastąpiło dopiero po 28 latach.

FAT32 nie jest obecnie powszechnie używany. Nawet karty SD, które często stanowiły ostatni bastion, zostały w większości przeniesione na exFAT, co wynika m.in. z faktu, że FAT32 ma też inne ograniczenia, takie jak maksymalny limit rozmiaru pliku 4 GB. Fakt, że narzędzie do partycjonowania GUI systemu Windows nadal zawiera limit partycji 32 GB jeszcze bardziej zmniejsza prawdopodobieństwo wymiernych korzyści z tego ruchu. Mówiąc krótko, wydaje się, że to posunięcie nie będzie miało już większego znaczenia, ale i tak warto je odnotować. 

FAT32 nie jest obecnie powszechnie używany. Nawet karty SD, które często stanowiły ostatni bastion, zostały w większości przeniesione na exFAT.

W filmie z 2021 r. na swoim kanale YouTube „Dave’s Garage” emerytowany inżynier systemowy firmy Microsoft Dave Plummer wyjaśnił, dlaczego wybrał limit partycji 32 GB. Kiedy w połowie lat 90. zdecydował się na takowy „w deszczowy wtorkowy poranek”, sądził, że będzie on miał niezwykle krótki okres obowiązywania i jego rozmiar wzrośnie w następnej rewizji. „Wybrałem jako limit 32 GB i kontynuowałem swój dzień” – powiedział. „Nie zacząłem żałować tego wyboru, dopóki wiele lat później karty SD nie osiągnęły magicznego rozmiaru 32 GB”.

Plummer zakwestionował następnie mit, jakoby Microsoft nałożył ograniczenie do 32 GB, aby wymusić przyjęcie firmowego formatu NTFS. Wyjaśnił, że system NTFS był już powszechnie stosowany i o ile mu wiadomo, Microsoft nigdy go nie promował ani nie zarabiał na jego licencjonowaniu. Zamiast tego twierdzi, że sztuczne ograniczenie FAT32 miało raczej na celu zapobieganie marnowaniu miejsca (szczególnie w przypadku małych plików) niż wdrażanie jakichkolwiek złowrogich strategii korporacyjnych.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Po prawie trzech dekadach Microsoft zwiększa limit rozmiaru partycji FAT32 w systemie Windows

 0