Poczta Polska wychodzi z lasu. Będzie gotowa na zmiany z 1 stycznia

Poczta Polska wychodzi z lasu. Będzie gotowa na zmiany z 1 stycznia

Już na początku przyszłego roku podmioty publiczne będą zobowiązane do wdrożenia e-Doręczeń. Nad bezpieczeństwem doręczania korespondencji tą drogą czuwać będzie operator, który jest Poczta Polska.

Nadchodzą e-Doręczenia. Już od 1 stycznia 2025 roku podmioty publiczne, czyli m.in Urząd Skarbowy, NFZ, samorządy, notariusze i adwokaci będą musieli wdrożyć elektroniczne doręczenia. Katarzyna Zajkowska, dyrektor Departamentu Transformacji Cyfrowej Ministerstwa Cyfryzacji, twierdzi, że system dla e-Doręczeń jest już przygotowany. Jego operatorem, na mocy wygranego w 2015 roku przetargu, jest Poczta Polska, której zadaniem będzie zapewnienie bezpiecznego doręczania przesyłek.

Zdaniem Dariusza Śpiewaka, wiceprezesa zarządu Poczty Polskiej, spółka jest już gotowa do obsługi e-Doręczeń na wymaganą skalę.

Poczta Polska uruchomiła usługę e-Doręczeń jeszcze w październiku 2021 roku. Obecnie korzysta z niej około 400 tysięcy klientów, z czego 7,5% stanowią samorządy. Zdaniem Dariusza Śpiewaka, wiceprezesa zarządu Poczty Polskiej, spółka jest już gotowa do obsługi e-Doręczeń na wymaganą skalę. Wiceprezes dodał również, że samorządy muszą jeszcze włożyć sporo pracy, zwłaszcza w kwestii organizacyjnej. Wyraził jednak chęć pomocy samorządom w tworzeniu usługi e-Doręczeń.

e-Doręczenia pozwalają zaoszczędzić

Katarzyna Zajkowska podaje, że na tę chwilę około 30% samorządów jest w posiadaniu adresu do doręczeń elektronicznych. Z uwagi na to Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło wprowadzić okres przejściowy, który potrwa do końca 2025 roku. Do tego czasu przewiduje się możliwość dostarczania korespondencji w tradycyjnej, papierowej formie oraz za pomocą serwisu ePUAP. 

Dyrektor Departamentu Transformacji Cyfrowej w MC powiedziała także, iż e-Doręczenia zapewniają oszczędności. W przypadku Gminy Piaseczno, która tą metodą rozsyłała do uprawnionych mieszkańców decyzje podatkowe koszty korespondencji ograniczono aż o 200 tysięcy złotych.

e-Doręczenia równoważne z przesyłką poleconą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru lub z doręczeniem osobistym

Omawiane e-Doręczenia mają być równoważne z przesyłką poleconą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru lub z doręczeniem osobistym. Wiceprezesa zarządu Poczty Polskiej informuje również, że trwają prace nad usługą komercyjną, dzięki której każdy będzie w stanie odbierać listy polecone po zalogowaniu się do systemu bankowego.

Dzięki e-Doręczeniom komunikacja między obywatelami i przedsiębiorstwami a podmiotami publicznymi powinna być łatwiejsza, szybsza i prawdopodobnie bardziej płynna. Dzięki temu sposobowi nadawania i odbierania korespondencji samorządy będą mogły również zaoszczędzić. Do tego dochodzi także kwestia łatwiejszej archiwizacji plików cyfrowych w porównaniu do papierowych dokumentów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Poczta Polska wychodzi z lasu. Będzie gotowa na zmiany z 1 stycznia

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł