Podano częściową specyfikację wymaganą dla telewizorów 8K

Podano częściową specyfikację wymaganą dla telewizorów 8K

Format 4K powoli staje się standardem, a my obserwujemy powolną ewolucję w branży, która przymierza się już do 8K. Co prawda w chwili obecnej treść w tak wysokiej rozdzielczości jest mało dostępna, ale nie powstrzymało to 8K Association przed wydaniem specyfikacji wydajnościowej, jaką będą musiały spełniać telewizory oferujące 8K. 8K Association jest to międzybranżowa grupa firm, skupiona na rozwoju ekosystemu 8K. W chwili obecnej grupa ta składa się z 16 członków, wśród których znajdziemy Samsung Electronics, Panasonic, Hisense, TCL, AU Optronics oraz Tencent, Samsung Display, czy też Xperi.

4K staje się coraz bardziej powszechne, więc branża szykuje się już na wprowadzenie 8K.

Stowarzyszenie chce zapewnić klientów, że będą doskonale wiedzieć co otrzymują, gdy zobaczą telewizor z planowanym logotypem grupy, który ma być znakiem, że towar spełnia przynajmniej podstawowe standardy z zakresu wydajności. Podstawowym wymogiem dla telewizora 8K jest oczywiście ekran w rozdzielczości 8K. Do tego dochodzi szczytowa luminacja na poziomie powyżej 600 nitów, wsparcie dla kodeka HEVC, porty HDMI 2.1, zdolne do przekazywania materiału 8K przy 60 klatkach na sekundę, lub 4K przy 60 klatkach na sekundę, jak również wejściowa obsługa 24p, 30p i 60p fps.

To jednak nie wszystko, bo firmy partnerskie będą musiały dostosować swoje produkty również do innych wymagań. Specyfikacja 8K obejmuje m.in. " parametry wejściowe 8K (głębia bitowa, liczba klatek na sekundę, podpróbkowanie chrominancji), wydajności wyświetlania (rozdzielczość, jasność szczytowa, poziom czerni, paleta barw, punkt bieli) oraz formaty mediów i interfejs (wysoka rozpiętość tonalna ― HDR, kodek)". Lista wymagań co do nowego sprzętu jest bardzo obszerna, Samsung (który jest źródłem owych informacji) ujawnił jedynie kilka z nich. Nie każdy telewizor 8K będzie musiał spełniać te standardy, jedynie te, które będą chciały posługiwać się logo 8K Association.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Podano częściową specyfikację wymaganą dla telewizorów 8K

 0