Podkręcony 16-rdzeniowy Ryzen 9 imponuje w Cinebench

Podkręcony 16-rdzeniowy Ryzen 9 imponuje w Cinebench

Wczorajsza konferencja AMD w ramach targów Computex 2019 przyniosła wiele ekscytujących zapowiedzi, w tym zapowiadające się niezwykle obiecująco procesory z serii Ryzen 3000 (Zen 2). Część osób mogła jednak poczuć się nieco rozczarowana, że zamiast sugerowanego przez przecieki i samo AMD 16-rdzeniowego flagowca, przedstawiona oferta zamknęła się na 12-rdzeniowym modelu Ryzen 9 3900X. Nie oznacza to jednak, że Czerwoni nie mają w planach takowego CPU, wręcz przeciwnie, a co więcej CPU z 16 rdzeniami i 32 wątkami był nawet podobno prezentowany na Computex. Bryan z Tech YES City podaje, że udało mi się dostać na zamknięte spotkanie, gdzie chwalono się możliwościami tego procesora, w tym jego dużym potencjałem w zakresie podkręcania (jesteśmy niezmiernie ciekawi, jak będzie to wyglądało w ramach wszystkich nowych Ryzenów).

Dziennikarze donoszą o zamkniętym prezentacji AMD, gdzie chwalono się możliwościami 16-rdzeniowego procesora, w tym jego dużym potencjałem w zakresie podkręcania.

Podkręcony 16-rdzeniowy Ryzen 9 imponuje w Cinebench

Warto zacząć od tego, że nie wiemy jeszcze, jaką nazwę otrzyma 16-rdzeniowy Ryzen pod AM4, ale najpewniej przypisany będzie on do serii Ryzen 9. Model ten, w odróżnieniu od Ryzena 9 3900X, który wykorzystuje tylko 12 z 16 dostępnych rdzeni, doczekać ma się dwóch pełnych kości. Co ciekawe, w trakcie demonstrowania potencjału tego CPU, ten został wykręcony przy wykorzystaniu chłodzenia cieczą do poziomu 4,1-4,25 GHz przy napięciu wahającym się pomiędzy 1,428 V a 1,572 V. To pozwoliło mu na uzyskanie aż 4346 pkt. w teście wielordzeniowym Cinebench R15. Dla kontekstu, to wynik przeszło dwa razy lepszy niż uzyskuje w tym benchmarku Ryzen 7 2700X i 2,5x wyższy niż Ryzen 7 1800X. Ba, jest on nawet nieco lepszy niż w przypadku 16-rdzeniowego Intel Core i9-7960X wykręconego do poziomu 4,8 GHz. Niestety nie ujawniono jednak wyniku dla testu jednordzeniowego.

Podkręcony 16-rdzeniowy Ryzen 9 imponuje w Cinebench

Jak na razie nie wiemy jeszcze, kiedy AMD planuje wypuścić ten procesor na rynek, ale prawdopodobnie zdecydowano się na jego opóźnienie do czasu, kiedy poprawione będą uzyski w produkcji, przez co ta będzie bardziej opłacalna. Poza tym, Czerwoni mogą chcieć najpierw poczekać na odpowiedź ze strony Intela i tym samym wstrzymać się z największymi działami na pojawiający się w przeciekach 10-rdzeniowy model Niebieskich. Co warto podkreślić, najnowszy przeciek pokrywa się z doniesieniami TUM_APISAK sprzed dwóch tygodni, co sugerować może, że prace nad tym produktem są na zaawansowanym etapie. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość w oczekiwaniu na to CPU.

Podkręcony 16-rdzeniowy Ryzen 9 imponuje w Cinebench

Pokaż / Dodaj komentarze do: Podkręcony 16-rdzeniowy Ryzen 9 imponuje w Cinebench

 0