Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 141. Sprawdź co Cię ominęło

Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 141. Sprawdź co Cię ominęło

Jak co tydzień zapraszamy naszych czytelników do odwiedzenia kanału ITHardware na YouTube i do zapoznania się z materiałem prezentującym najważniejsze wydarzenia minionych 7 dni.

Za powstanie wideo odpowiada nasz redakcyjny kolega Beniamin znany lepiej jako Technokrata, którego kojarzyć możecie z jego autorskiego kanału traktującego o nowych technologiach. Tego rodzaju treści to dobre rozwiązanie dla użytkowników zajętych codziennymi sprawami niemających czasu, by na bieżąco sprawdzać branżowe wydarzenia. Tutaj dostają więc na tacy najważniejsze newsy ze świata i z podwórka.

Zapraszamy do obejrzenia nowego odcinka newsowego podsumowania tygodnia ITHardware.

Bartlett Lake - Intel szykuje kolejne odświeżenie procesorów Raptor Lake

Intel pracuje nad odświeżoną linią procesorów Raptor Lake Refresh znaną jako Bartlett Lake, dedykowaną platformom stacjonarnym oraz laptopom. Jak wynika z ostatniej informacji linia ta ma stanowić kontynuację czternastej generacji rodziny Raptor Lake Refresh na platformie LGA 1700, ale w budżetowym wydaniu. Spekuluje się również, że Intel może uwzględnić większe pamięci podręczne i wprowadzić niewielkie ulepszenia IPC w procesorach Bartlett Lake. Jednak są to nieoficjalne doniesienia, dlatego trzeba traktować je z dystansem.

Intel Battlemage - wyciekła specyfikacja. Możliwa wydajność na poziomie GeForce RTX 4070 SUPER

Battlemage to nowe flagowe procesory graficzne do komputerów stacjonarnych rozwijane przez Intela. Tom z Moore's Law is Dead twierdzi, że GPU Intel G31 „Battlemage” nowej generacji będzie wykonane w 5 nm litografii firmy TSMC i będzie zawierał aż 512 jednostek wykonawczych EU. Flagowy model Intel Battlemage będzie wykorzystywał wszystkie 512 jednostek EU, do których dołączy 16 GB pamięci VRAM (GDDR6 lub GDDR6X) na 256-bitowej magistrali pamięci.

Zen 5 - co wiemy o nowej generacji CPU AMD?

Do sieci trafiły informacje o procesorach AMD. Co ciekawe dojdzie do zmiany nazewnictwa i tak zamiast Ryzen 8000 jak reklamowano je wcześniej będziemy mieć do czynienia z Ryzenami 9000. Wbrew pozorom taka zmiana jest logiczna, ponieważ producent wypuszcza na rynek nowe APU w ramach serii Ryzen 8000, które bazują na rdzeniach Zen 4, więc nowa generacja wydana pod identyczną nazwą mogłaby wywołać zamieszanie. Oczekuje się, że procesory AMD Granite Ridge oparte na architekturze Zen 5 będą korzystać z tego samego jądra cIOD co Zen 4, co oznacza brak aktualizacji w zakresie łączności (PCIe, USB itp.), ale i zintegrowanej grafiki. Podobnie liczba rdzeni prawdopodobnie w dalszym ciągu będzie ograniczona do 16.

GeForce RTX 4080 Super może być odrobinę wydajniejszy niż sądziliśmy. Wyciekły pierwsze testy

Na rynku debiutują ulepszone karty graficzne RTX 4080 w wersji Super, a wyniki testów udostępniono w sieci. Wynika z nich, że karta graficzna może być nieco mniej wydajna niż oczekiwano. GeForce RTX 4080 Super w wielu testach Geekbench 6 OpenCL uzyskał wyniki nieco ponad 257 000, 256 000, 254 000 i jeden 264 000, co odstaje od pozostałych, więc mógł to być podkręcony wariant. Średnia z nich wynosi około 258 tys. Biorąc pod uwagę, że standardowy GeForce RTX 4080 osiąga około 240 000, daje to nowej wersji Super około 7% przewagi nad swoim starszym rodzeństwem. Dane pochodzą od Benchleaks.

Cyberpunk Orion ma otrzymać elementy multiplayer

Cyberpunk 2077 miał pierwotnie dostać tryb multiplayer, aczkolwiek finalnie CD Projekt RED z niego zrezygnował, co nie stanowi zaskoczenia biorąc pod uwagę fatalną premierę samej gry i konieczność jej naprawy. Wiedza wyniesiona przez deweloperów przyda się natomiast podczas tworzenia kontynuacji produkcji znanej jako Project Orion. Otóż gra powinna zawierać elementy sieciowe, przy czym najpewniej chodzi tu po prostu o klasycznego multiplayera. W wywiadzie dla Reutersa, Michał Nowakowski z CD Projekt ujawnił informacje o stanie produkcji. Jak ujawnił deweloperzy rozważają dodanie do Project Orion elementów wieloosobowych, czyli istnieje szansa, iż moglibyśmy grać z innymi graczami w ramach kooperacji, wykonując razem misje, albo klasycznym multiplayerem wzorowanym GTA Online.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 141. Sprawdź co Cię ominęło

 0