Pogłoski o PCIe 4.0 w Intel Comet Lake to najprawdopodobniej ściema

Pogłoski o PCIe 4.0 w Intel Comet Lake to najprawdopodobniej ściema

Czy procesory Intel Comet Lake będą obsługiwać PCIe 4.0? Nie, tu nie ma żadnych wątpliwości, jednak w sieci  trwa debata na temat tego, czy było to możliwe. Portal Tom's Hardware rozmawiał ze źródłami, twierdząc, że kilka płyt głównych z gniazdami LGA 1200 zawiera niektóre niezbędne elementy do obsługi dla PCIe 4.0, ale problemy z chipsetami Intela ponoszą winę za brak ewentualnej obsługi nowego standardu. Charlie Demerjian z SemiAccurate obala jednak te stwierdzenia. Według Tom's Hardware, partnerzy Intela byli podobno gotowi do wprowadzenia płyt głównych LGA 1200, które są częściowo przystosowane do zaawansowanej specyfikacji PCIe 4.0. Jednak problem z opracowywaniem układów z serii 400 podobno zmusił Intela do porzucenia wsparcia i niejako z konieczności pozostania przy PCIe 3.0. To teoretycznie połowa dostępnej przepustowości dla całej platformy.

Najbardziej prawdopodobne wydaje się, że Intel Comet Lake nigdy nie miało wspierać PCIe 4.0, wbrew pogłoskom o płytach głównych przygotowanych na nowy standard. Co to oznacza dla wydajności platformy? Absolutnie nic, a Intel straci jedynie wizerunkowo. AMD ma coś, czego nie mają "niebiescy".

Demerjian napisał na Twitterze: "Comet nigdy nie miał w planach i nigdy nie będzie miał PCIe4 z wszystkich powodów, o których mówiłem przez ostatnie kilka lat". Zasadniczo to jest to samo PCH co Skylake i niewiele zmian zostanie wprowadzonych w projekt 14 nm przed wydaniem Comet Lake w 2020 roku. Oczywiste jest więc, że płyty główne z serii Intel 400 nie będą wyposażone w PCIe 4.0 - bez względu na to, czy były na to przygotowane czy nie. Intel do tej pory nie spieszył się do wprowadzania innowacji w platformie Skylake w swoim niezwykle długim cyklu życia, więc dlaczego miałby to teraz uczynić? Większe zmiany przyniesie zapewne dopiero przejście na 10 nm. Zawsze istnieje możliwość, że ​​Intel przez chwilę faktycznie szykował obsługę PCIe 4.0. AMD udowodniło, że jest możliwa do pewnego stopnia obsługa 4.0 na chipsetach PCIe 3.0, ale osiągane wyniki były nieregularne i niespójne. Dlatego zablokowano obsługę PCIe 4.0  poniżej układu X570.

Czy jednak PCIe 4.0 w komputerze zwykłego gracza jest konieczne? Nie jest! PCIe 4.0 to póki co świetny wybieg marketingowców - my mamy, a wy nie macie. Gry nie zaczną magicznie lepiej działać bezpośrednio dzięki przejściu z dzisiejszego standardu PCIe 3.0 na PCIe 4.0, co udowodniło wprowadzenie AMD Ryzen 3000 i chipsetu X570 zgodnego z PCIe 4.0. Niewiele, jeśli w ogóle, kart graficznych do gier skorzysta na zwiększeniu przepustowości PCIe 4.0. Tylko pamięć platformy, taka jak dyski SSD NVMe, która może być ograniczana  przepustowością PCIe 3.0, może wiele zyskać. Samsung SSD 980 Pro przykładowo nie będzie osiągał pełnych prędkości na PCIe 3.0. Na PCIe 4.0 skorzystają głównie stacje robocze. Czy Comet Lake wiele straci przy pozostaniu na PCIe 3.0? Tak, ale wyłącznie wizerunkowo.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pogłoski o PCIe 4.0 w Intel Comet Lake to najprawdopodobniej ściema

 0