Pojawił się solidny dowód na to, że powstaje Surface Pro 5

Pojawił się solidny dowód na to, że powstaje Surface Pro 5

Do tej pory informacje o Surface Pro 5 były jedynie oparte o pogłoski i plotki. Tym razem po raz pierwszy wypłynęła na jaw znacznie bardziej wiarygodna wzmianka na ten temat.

W zeszłym roku Microsoft nie zdecydował się na wprowadzenie nowych modeli urządzeń hybrydowych z rodziny Surface Pro, a jedynie odświeżył jego większego kuzyna w postaci Surface Book. Komputer 2-w-1 otrzymał potężniejszy procesor, w postaci Intel Core i7 szóstej generacji oraz dedykowaną kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 965M o dwukrotnie większej ilości pamięci niż poprzednio. Decyzja o nieodświeżeniu komponentów Surface Pro 4 może być jednocześnie związana z tym, że Microsoft pragnie skupić całe swoje zasoby na zaprojektowanie nowej, piątej wersji urządzenia. Od sporego czasu systematycznie pojawiały się pogłoski o Surface Pro 5. Nie były jednak one niczym innym niż spekulacją. Teraz jednak, za pośrednictwem społecznościowego portalu biznesowego LinkedIn wypłynęła pierwsza konkretniejsza wzmianka o Surface Pro 5. Pochodzi ona z profilu pracownika imieniem Toby Fitch.

Poniższa informacja sugeruje, że Fitch rozpoczął prace nad nowymi mechanizmami rozpoznawania mowy do m.in. Surface Pro 5 od czerwca 2016.

Microsoft do tej pory milczał na ten temat istnienia czy prac nad Surface Pro 5, ale zważywszy jak dochodowa jest cała marka Surface (4,3 mld dolarów zysku w 2016) i jak ciągle odnotowuje wzrost sprzedaży - najnowszy model hybrydowego tabletu jest przesądzony. Czego zatem należałoby się od niego spodziewać w kwestii specyfikacji technicznej? Prawdopodobnie procesorów najnowszej, siódmej generacji Intela, a także ekranu o rozdzielczości 4K (obecnie Surface Pro 4 legitymuje się matrycą 2736x1824). Jako, że Netflix wymaga procesorów Kaby Lake do wyświetlania treści w 4K, właśnie ten komponent Intela wydaje się naturalnym wyborem do tego typu urządzenia. Z drugiej strony wcześniej pojawiały się spekulacje jakoby Surface Pro 5 mógłby być wyposażony w procesor ARM, co umożliwiłoby łączność komórkową poprzez karty SIM. Microsoft już poczynił kroki, aby aplikacje Win32 były kompatybilne z architekturą ARM. Najtańszy model Surface Pro 4 dysponuje procesorem Intel Core m3-6Y30 - być może Microsoft mógłby zdecydować się na wprowadzenie modelu z ARM zamiast tego wariantu, co dodatkowo przemawiałoby do osób częściej korzystających z tego typu sprzętu w trybie tabletu i niedysponujących aż tak zasobnymi kieszeniami, aby zakupić wersje z i5 bądź i7.

Z racji gabarytów sprzętu i niemożności adekwatnego odprowadzania ciepła, nie należy spodziewać się dedykowanego układu graficznego. Pewnikiem jest, że Microsoft ponownie sięgnie po zintegrowane rozwiązania Intela. Mile widzianymi usprawnieniami byłyby port Thunderbolt 3 / USB-C, a także możliwość podłączenia stacji dokującej pod zewnętrzną kartę graficzną (coś, co oferuje konkurencyjny Asus Transformer Pro 3). Od ponad roku, na bazie przedstawionych przez Microsoft patentów, spekulowano o możliwości ładowania pióra Surface Pen przy doczepieniu go do magnetycznej obudowy. Segment komputerów typu 2-w-1 w znaczny sposób się przez ostatnich kilka lat rozwinął i w znacznej mierze stało się tak dzięki marce Surface Pro. Jedno jest pewne - jeśli Microsoft chce by nowe urządzenia z tej serii podtrzymały tendencję wzrostową, musi zadbać o to, by przebić coraz bardziej liczną konkurencję.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pojawił się solidny dowód na to, że powstaje Surface Pro 5

 0