Will McCahill, ze studia World's Edge należącego do Microsoftu podzielił się na swoich mediach społecznościowych obserwacją dotyczącą tego jak z biegiem czasu spadają oceny przyznawane grom przez ich odbiorców na Steam. Co ciekawe - Polska od lat jest za to w czołówce jeżeli chodzi o przyznawanie najwyższych ocen.
Jak wskazuje McCahill, po gwałtownym wzroście w 2020 roku, recenzje na Steamie zaczęły wykazywać bardziej negatywny trend. W ciągu ostatnich pięciu lat globalna średnia ocen spadła z rekordowego poziomu 90% do 84%. Mimo to, oceny przyznawane przez Polaków (a dokładniej: w polskim języku) dopiero w 2024 roku spadły poniżej 90%:
McCahill uważa, że to jeden z powodów, dla których lokalizacja gry na dodatkowe języki może być warta uwagi. Można w ten sposób znacznie poprawić oceny swojego produktu. Co prawda w 2024 roku 14 języków z najmniejszą liczbą recenzji na Steamie stanowiło jedynie 2,7% wszystkich recenzji, ale miało średnią ocen na poziomie 88,4%, w porównaniu do globalnej średniej wynoszącej 84,2%.
Chiny zmieniają Steama?
Spadek ocen odnotowano we wszystkich językach. Teoria, że rosnąca baza użytkowników Steam w Chinach obniża ogólne oceny, to jednak tylko część prawdy. W ujęciu zbiorczym to recenzenci piszący w językach japońskim, chińskim i koreańskim wystawiają najniższe oceny.
Kolejną ciekawą obserwacją jest to, że gra Black Myth: Wukong otrzymała blisko 1 milion pozytywnych recenzji napisanych w uproszczonym chińskim, co stanowiło około 30% wszystkich pozytywnych recenzji z Chin na Steamie w 2024 roku. Gdyby wykluczyć tę grę z całkowitej liczby recenzji, średnia pozytywnych recenzji w uproszczonym chińskim spadłaby z 80% do 74%.
Dla Valve to raczej bez znaczenia, bo oni i tak zarabiają krocie każdego dnia, ale dla wielu studiów developerskich jest to dowód na to, że warto inwestować w lokalizacje gier nie tylko w najpopularniejszych językach. Można dzięki temu zdobyć lepsze recenzje i przy odrobinie szczęścia zostać wypromowanym przez algorytmy Steam.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Gracze jakich krajów najgorzej oceniają gry na Steam? Polacy w ścisłej czołówce