Policjant skazany za anonimową darowiznę na rzecz kanadyjskiego Konwoju Wolności

Policjant skazany za anonimową darowiznę na rzecz kanadyjskiego Konwoju Wolności

Michael Brisco, szanowany policjant z Windsoru, został ukarany za swoje poparcie dla Konwoju Wolności. Co jednak najciekawsze, darowizna była przekazana anonimowo.

Brisco, który nie miał wcześniej żadnych problemów dyscyplinarnych, znalazł się w konflikcie prawno-etycznym w związku z przekazaniem 50 dolarów na rzecz pokojowego protestu Ottawa Freedom Convoy poprzez platformę GiveSendGo dnia 8 lutego 2022 roku.  Należy zaznaczyć, że cała sytuacja miała miejsce w granicach określonych przez Sąd Najwyższy Ontario, które zezwalają na udział w proteście w Ottawie, zakładając, że uczestnicy nie będą zakłócać porządku. Brisco, który postanowił wesprzeć pokojowy protest anonimowo i nie jako funkcjonariusz policji, teraz doświadcza konsekwencji tego wyboru.

Korzystając ze skradzionej bazy danych darczyńców, kanadyjska policja karze osoby wspierające finansowo Konwój Wolności, który sprzeciwiał się rządowym działaniom w czasie pandemii.

Problematyczna sytuacja wyszła na jaw, kiedy lista darczyńców GiveSendGo została skradziona i znalazła się w rękach Policji prowincji Ontario. Nazwisko Brisco zostało uwzględnione w związku z naruszeniem danych, a następnie przekazane policji w Windsorze, co podkreśla złudną prywatność w sferze cyfrowej. Brisco został oskarżony o "dyskredytujące zachowanie" i skazany na prace społeczne, co będzie miało konsekwencje również w jego karierze zawodowej.

Platforma crowdfundingowa GiveSendGo, używana przez kanadyjskich kierowców ciężarówek do zbiórki funduszy, padła w lutym 2022 roku ofiarą ataku hakerskiego, który spowodował wyciek informacji o darczyńcach wspierających protest. Bezpośrednio po włamaniu, adres URL GiveSendGo został przekierowany na GiveSendGone.wtf. Nowy adres URL prowadził do pętli wideo z popularnej animacji Disneya „Kraina Lodu”. W filmie wyświetlany był tekst krytykujący darczyńców i uczestników protestu. Dodatkowo na stronie pojawił się link do pliku zawierającego "surowe dane dotyczące datków" osób, które przekazały wsparcie dla Konwoju Wolności. To właśnie te dane zostały wykorzystane przez władze Kanady, do ścigania osób wspierających protesty.

„Konstabl Brisco korzystał ze swojego prawa do wolności słowa, przekazując niewielką darowiznę na rzecz Konwoju Wolności. W pełni wierzył, że protesty miały charakter pokojowy, a jego przekonanie potwierdził Sąd Najwyższy, który zezwolił na kontynuację protestów, choć bez trąbienia” – zauważył jego prawnik Sayeh Hassan. Brisco przekazał darowiznę 8 lutego 2022 r. W tym czasie funkcjonariusz przebywał na bezpłatnym urlopie z powodu odmowy zastosowania się do obowiązkowych szczepień policji Windsor przeciwko koronawirusowi. Policjant zapowiedział apelację.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Policjant skazany za anonimową darowiznę na rzecz kanadyjskiego Konwoju Wolności

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł