POLITYKA po raz pierwszy przyzna Paszporty twórcom gier video

POLITYKA po raz pierwszy przyzna Paszporty twórcom gier video

Paszporty Polityki to bardzo dystyngowane wyróżnienie kulturalne. Już rok temu tygodnik wyróżnił CD Projekt RED nagrodą Kreatora Kultury. W tym roku jednak branża gier video na stałe zostanie włączona do listy kategorii.

Ori and the Blind Forest

Nowa kategoria nazywa się "kultura cyfrowa" i tym samym gry video jeszcze bardziej legitymizują się jako forma sztuki i wytwór kulturalny, a nie jedynie medium postrzegane wyłącznie w kategoriach rozrywki.

Kierownik działu kultury Polityki, Bartek Chaciński, podkreśla, że Paszporty Polityki będą przyznawane wyłącznie za walory artystyczne, a nie zasługi komercyjne. Redaktor uważa, że świat gier video to istotny komponent współczesnego świata kultury i integralna część popkulturowego kanonu. Chaciński podkreśla potencjał tego medium oraz to jak łączą się w nim różne rodzaje sztuk, a zarazem oferują inne unikatowe doznania, jakich nie można zaznać nigdzie indziej.

Jednocześnie redaktor Polityki podkreśla, że rynek ten nie tylko składa się z wielkich koncernów, lecz także bardzo sprzyja twórcom niezależnym. Dzięki relatywnie młodym kanałom cyfrowej dystrybucji, jak wirtualne sklepy Steam, Xbox, Playstation czy Google Play gry "indie" (tudzież "indyki") mogą dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.

Pełna lista nominowanych twórców w kategorii "kultura cyfrowa" zostanie podana we wtorek wieczorem i poinformujemy o tym na naszych łamach.

Pokaż / Dodaj komentarze do: POLITYKA po raz pierwszy przyzna Paszporty twórcom gier video

 0