Polsko-amerykańska umowa w sprawie 5G to koniec dla Huawei na naszym rynku?

Polsko-amerykańska umowa w sprawie 5G to koniec dla Huawei na naszym rynku?

Donald Trump co prawda nie zawitał do naszego kraju, ale polsko-amerykańska umowa w sprawie budowy sieci 5G została i tak podpisana przez premiera Mateusza Morawieckiego i wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Mika Pence'a. Zakulisowo mówiło się już od dawna, że Polska ma w planach poprzeć USA i zrezygnować z usług z chińskich dostawców technologii 5G, jednakże treść umowy wbrew przewidywaniom nigdzie nie wymienia nazwy Huawei, a co więcej nigdzie nie wspomina nawet ogólnie o chińskich produktach. Zapisy "Wspólnej deklaracji USA i Polski na temat 5G" są delikatnie mówiąc mało konkretne. "Polska i Stany Zjednoczone deklarują pragnienie wzmocnienia współpracy w zakresie 5G. Ochrona sieci łączności następnej generacji przed zakłóceniami czy manipulacją oraz zapewnienie prywatności i indywidualnych swobód obywatelom Stanów Zjednoczonych, Polski i innych krajów ma zasadnicze znaczenie" - zapis ten mówi o konieczności dbania o bezpieczeństwo w swoich sieciach, która musi zostać nałożona na operatorów oraz doboru sprzętu do budowy sieci 5G, kierując się przede wszystkim bezpieczeństwem oraz przepisami kraju, z którego pochodzi producent.

Polsko-amerykańska umowa w sprawie 5G mocno utrudni chińskiemu producentowi budowę infrastruktury 5G na naszym terenie, o ile całkowicie nie przekreśli takiej możliwości.

Zapis ten oczywiście bezpośrednio celuje w chińskich producentów, którzy są prawnie zobowiązani do przekazywania tajnych informacji na każde żądanie służb wywiadowczych swojego kraju, ale wszystko oczywiście można obejść, powołując do życia firmy pośredniczące, których siedzibą będzie kraj bardziej przyjazny. Podstawą ma jednak być bezpieczeństwo i do jego zapewnienia zobowiązała się Polska. Nasz kraj może do budowy infrastruktury 5G dopuścić jedynie zaufanych i niezawodnych dostawców - nie jest powiedziane wprost, że nie mogą to być partnerzy z Chin, ale warunki konieczne do spełnienia właśnie na to wskazują.

Według umowy, firmy wybrane do prac przy 5G muszą spełniać następujące warunki:

  • Nie mogą być kontrolowane przez obcy rząd bez możliwości odwołania się do niezawisłego sądu.
  • Mają przejrzystą strukturę własności.
  • Są przedmiotem porządku prawnego, w którym egzekwuje się przejrzyste zasady postępowania firm.

Te trzy punkty będą poważnym problemem dla Huawei, które jak wiadomo jest obecnie pod ostrzałem Amerykanów. Administracja Trumpa oskarża chińskiego producenta o szpiegowanie na rzecz swojego rządu oraz złamanie sankcji nałożonych na Iran. Znamienne też mogą być słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który w odpowiedzi na pytanie, czy USA kiedykolwiek przedstawiło dowody na szpiegowską działalność Huawei odpowiedział: "Polskie służby kontrwywiadowcze wykryły pewne działania, które mogły mieć charakter szpiegowski, ta sprawa jest w tej chwili badana". 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Polsko-amerykańska umowa w sprawie 5G to koniec dla Huawei na naszym rynku?

 0