Pomimo rekordowych dochodów w 2020, Amazon nie zapłacił w EU ani centa podatku CIT

Pomimo rekordowych dochodów w 2020, Amazon nie zapłacił w EU ani centa podatku CIT

Działalność Amazona kwitnie na całym świecie w związku z pandemią, która wymusiła na wielu osobach przesiadkę na zakupy internetowe. Nie powinno być więc zaskoczeniem, że jego zachowanie podatkowe ponownie znajduje się pod lupą organów regulacyjnych w Europie i Stanach Zjednoczonych, które są największymi rynkami amerykańskiego giganta. Firma korzysta z różnych metod, aby zmniejszyć lub całkowicie uniknąć płacenia podatków, ale wkrótce może się to okazać coraz trudniejsze. W zeszłym miesiącu Amazon pochwalił się ponad 8 miliardami dolarów zysku w pierwszych trzech miesiącach 2021 roku, co oznacza trzykrotny wzrost względem analogicznego okresu 2020 roku. Jest to obraz finansowy, który zdecydowanie kontrastuje z obrazem wielu innych firm i branż, które ucierpiały na skutek obostrzeń wprowadzanych na całym świecie. 

Po osiągnięciu rekordowego dochodu ze sprzedaży w 2020 roku w swojej działalności w Europie, Amazon w ogóle nie zapłacił podatku CIT.

Pomimo rekordowych dochodów w 2020, Amazon nie zapłacić w EU ani centa podatku CIT

Wyniki zrobiły wrażenie na akcjonariuszach i inwestorach publicznych, ale Komisja Europejska nie jest zadowolona z tego, jak firmy takie jak Amazon unikają płacenia podatków. W tym celu organy regulacyjne przygotowują nowe propozycje podatkowe, które mają zostać ogłoszone w nadchodzących tygodniach i mają na celu zapobieganie oszustwom i unikaniu opodatkowania. W 2017 r. Komisja stwierdziła, że ​​Luksemburg zaoferował Amazonowi co najmniej 250 mln EUR ulg podatkowych w okresie od maja 2006 r. do czerwca 2014 r. Uznawała takie działanie za niesprawiedliwe, ponieważ w rzeczywistości sprawiało to, że trzy czwarte dochodów Amazona w tym okresie było nieopodatkowane. UE skierowała sprawę do Sądu, ale ostateczne orzeczenie w tej sprawie nie zostało jeszcze wydane.

Co najciekawsze, po osiągnięciu rekordowego dochodu ze sprzedaży w wysokości ponad 44 miliardów euro w 2020 roku w całej swojej działalności w Europie, Amazon w ogóle nie zapłacił podatku od osób prawnych. Dokonał tego, przenosząc pieniądze przez holding Amazon EU Sarl w Luksemburgu, gdzie odnotował stratę w wysokości 1,2 miliarda euro. Amazonowi przyznano nawet 56 mln euro (67,3 mln dolarów) ulg podatkowych, które może wykorzystać do obniżenia przyszłych rachunków podatkowych za każdym razem, gdy osiągnie zysk. W sumie Amazon EU Sarl ma obecnie ponad 2,7 miliarda euro skumulowanych strat, które może wykorzystać, aby zrównoważyć przyszłe obciążenia podatkowe. Ponadto biorąc pod uwagę, że holding w Luksemburgu zatrudnia 5 262 pracowników, Amazon osiągnął przychody w wysokości 8,4 miliona euro dla każdego z nich w roku podatkowym 2020.

Gigant handlu internetowego twierdzi, że niskie marże i znaczne inwestycje przyczyniły się do danych z 2020 roku. Rzecznik firmy powiedział The Guardian, że „podatek od osób prawnych opiera się na zyskach, a nie na przychodach”. Przedstawiciel zauważył, że firma zainwestowała w Europie „ponad 78 miliardów euro od 2010 roku, a znaczna część tych inwestycji dotyczy infrastruktury, która tworzy wiele tysięcy nowych miejsc pracy, generuje znaczne dochody z podatków lokalnych i wspiera małe firmy europejskie”. Warto podkreślić, że Amazon nie jest tu wyjątkiem i inni giganci również robią, co mogą, by płacić możliwie najniższe podatki w Unii Europejskiej, co często prowadzi do wojny z Komisją Europejską (wystarczy przypomnieć sprawę Apple i Irlandii). Zobaczymy, czy nowa inicjatywa UE coś zmieni w tym temacie. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pomimo rekordowych dochodów w 2020, Amazon nie zapłacił w EU ani centa podatku CIT

 0