Popularna aplikacja Duolingo za darmo naucza języka klingońskiego

Popularna aplikacja Duolingo za darmo naucza języka klingońskiego

Popularna aplikacja do nauki języków obcych Doulingo dodała nowy kurs, dzięki któremu chętni mogą poznać jeden z najbardziej znanych na świecie sztucznych języków.

Od teraz każdy może nauczyć się znanego z serii Star Trek języka Klingonów. Nowy kurs powstawał w obrębie inkubatora Doulingo przez ostatnich kilka lat i został w końcu umieszczony w finalnej wersji na stronie Doulingo. Wersja dostępna poprzez aplikację na systemy Android oraz iOS zostanie upubliczniona w późniejszym czasie. Język Klingonów został początkowo stworzony przez Marca Okranda jedynie na potrzeby filmów i seriali Star Trek, jednakże w późniejszym czasie Okrand opracował pełny i funkcjonalny język. Kurs dostępny na platformie został opracowany przez grupę wolontariuszy biegłych w posługiwaniu się klingońskim, a ponadto jest on licencjonowany przez stację telewizyjną CBS, odpowiedzialną za najnowszy serial Star Trek: Discovery.

qaStaH nuq jay’ - przykład zdania po klingońsku

Podczas tworzenia kursu pojawiły się pewne osobliwości związane z klingońskim, które musiały być rozwiązane zanim wszystko trafiło do Doulingo. Michaela Kron, rzecznik Doulingo wyjaśnia, że język klingoński używa apostrofów w środku wyrazów, co było problemem dla systemu, który nie był do czegoś takiego przystosowany, jako że żaden inny język tego nie posiada. Firma musiała również poradzić sobie z faktem, że wielkość liter odgrywa ogromną rolę w pisanej wersji klingońskiego. Znaczenie słów może się zmieniać zależnie od tego, która litera została zapisana jako wielka. Klingoński nie jest pierwszym sztucznym językiem, którego można nauczyć się z Doulingo, a sam kurs nie jest też pierwszym, który uczy języka zaczerpniętego z serialu TV. W ubiegłym roku firma dodała możliwość nauki języka valyriańskiego z Gry o Tron.

Komentarze do: Popularna aplikacja Duolingo za darmo naucza języka klingońskiego