Posiadasz iPhone'a? Natychmiast zainstaluj aktualizację

Posiadasz iPhone'a? Natychmiast zainstaluj aktualizację

Używasz urządzeń Apple? W jakim razie ta wiadomość jest skierowana do ciebie. Firma z Cupertino wydała bowiem pilną aktualizacje bezpieczeństwa dla swoich systemów operacyjnych i jest ona zalecana dla wszystkich użytkowników.

iOS z poprawką bezpieczeństwa, która ma chronić przed szpiegowaniem

Apple wydało update dla systemów iOS, iPadOS, macOS i watchOS, odpowiednio do wersji 16.6.1 (iOS i iPadOS), 13.5.2 (macOS) oraz 9.6.2 (watchOS) zawierające poprawki bezpieczeństwa. Załatano przynajmniej dwie luki, które mogły być aktywnie wykorzystywane przez cyberprzestępców. CVE-2023-41064 to dziura w ImageIO w systemach macOS i iOS, z kolei CVE-2023-41061 jest dziurą w aplikacji Portfel Apple w systemach iOS i watchOS. Jak zasugerowano luka pozwalała uzyskać dostęp do danych użytkowników iPhone'ów i pozwalała na ich szpiegowanie. Oczywiście media podchwyciły temat i sugerują, że Pegasus działał na smartfonach Apple za sprawą przytoczonej otwartej furtki, którą teraz zamknięto.

Apple wydało aktualizację bezpieczeństwa dla swoich urządzeń, które koniecznie trzeba zainstalować.

Posiadasz iPhone'a? Natychmiast zainstaluj aktualizację
 

Lukę odkrył Citizen Lab na telefonie jednego z aktywistów z Waszyngtonu. Pozwala ona na przejęcie kontroli nad iPhone'ami 8 oraz najnowszymi modelami. Co gorsza do przeprowadzenia skutecznego ataku nie trzeba stosować jakiś specjalnych działań, wystarczy prosty obrazek wysłany za pomocą komunikatora iMessage.

Co ciekawe na atak odporne są urządzenia z aktywowanym trybem Lockdown Mode. Tak czy inaczej, zalecana jest natychmiastowa instalacja najnowszej aktualizacji bezpieczeństwa dla sprzętu amerykańskiego producenta. Może być ona wdrażana stopniowo, dlatego trzeba sprawdzać jej dostępność w ustawieniach systemu.

Prezentacja nowych iPhone'ów już za kilka dni

Tymczasem wielkimi krokami zbliża się premiera iPhone'ów 15. Konferencja będzie miała miejsce 12 września, we wtorek o godzinie 19:00 czasu polskiego w Apple Park w Cupertino w Kalifornii. Event będzie transmitowany na żywo na YouTube oraz w AppleTV. Apple szykuje zauważalne zmiany zwłaszcza w modelach Pro i Pro Max zwanym również Ultra. Przede wszystkim dostaniemy wejście USB typu C.

W sieci znajdziemy już pełną specyfikację smartfonów i ich wygląd. Oczekiwane są podwyżki wersji premium, które podobno będą odczuwalne dla konsumentów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Posiadasz iPhone'a? Natychmiast zainstaluj aktualizację

 0