18 czerwca 2025 roku podczas Szczytu Cyfrowego w Gdańsku Komisja Europejska zaprezentowała najnowszy raport dotyczący realizacji celów Cyfrowej Dekady. Dokument ocenia, jak Unia Europejska i jej państwa członkowskie radzą sobie z cyfrową transformacją zaplanowaną do 2030 roku. Wskazuje on na duży postęp m.in. w zakresie telekomunikacji oraz cyfrowych usług publicznych. Jednocześnie podkreśla, że wciąż wiele rzeczy w obszarach takich jak sztuczna inteligencja, kompetencje cyfrowe oraz inwestycje w nowe technologie nie zostało zrobionych.
Raport został przyjęty przez Komisję Europejską dwa dni wcześniej (16 czerwca). Wskazuje on, że cyfrowa transformacja ma strategiczne znaczenie dla konkurencyjności, odporności oraz uniezależnienia się Europy od technologii zewnętrznych. Dlatego KE wzywa do zwiększenia inwestycji w badania i rozwój, do lepszej koordynacji działań wewnątrz rynku unijnego oraz do dalszego rozwoju infrastruktury m.in. sieci 5G, centrów danych czy chmury obliczeniowej.
KE podsumowuje postępy Cyfrowej Dekady. Polska z silną infrastrukturą, ale wciąż słaba w AI
UE zwraca uwagę na konieczność rozwoju sztucznej inteligencji. AI uznawana jest dziś za kluczowy element nie tylko w gospodarce, ale też w administracji publicznej, ochronie zdrowia czy edukacji. Według dokumentu, wykorzystanie tego narzędzia przez europejskie firmy wciąż jest zbyt niskie, zwłaszcza w porównaniu do globalnego rynku.
18 czerwca 2025 roku podczas Szczytu Cyfrowego w Gdańsku Komisja Europejska zaprezentowała najnowszy raport dotyczący realizacji celów Cyfrowej Dekady. Dokument ocenia, jak Unia Europejska i jej państwa członkowskie radzą sobie z cyfrową transformacją zaplanowaną do 2030 roku.

W raporcie zwrócono uwagę na poszczególne kraje. I tak Polska została oceniona pozytywnie pod względem rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej. W wielu wskaźnikach – jak dostęp do szybkiego internetu czy cyfrowe zdrowie – znajduje się już powyżej średniej unijnej.
Komisja Europejska wskazuje jednak, iż Polska ma jeszcze wiele do zrobienia w zakresie wdrażania sztucznej inteligencji w sektorze przedsiębiorstw. Obecnie tylko niespełna 6% firm w Polsce korzysta z technologii AI, co jest poniżej średniej unijnej.
Rekomendacje KE dla Polski
Polska musi między innymi rozwijać wiedzę o technologii i cyfrowym świecie (zwłaszcza wśród uczniów, osób starszych i mieszkańców wsi), zwiększyć liczbę specjalistów w dziedzinie IT, przyspieszyć cyfryzację małych oraz średnich firm, a także nadal inwestować w cyberbezpieczeństwo, sztuczną inteligencję, a także rozwiązania bazujące na chmurze.
KE rekomenduje też stworzenie warunków, które zapewnią nowym start-upom szybki start w biznesie. Należy ponadto inwestować w produkcję nowoczesnych chipów i innowacje cyfrowe. Cyfryzacja powinna także wspierać zieloną transformację, czyli prowadzić do ograniczania emisji CO₂.
Mimo widocznych postępów, Komisja Europejska podkreśla, że droga do osiągnięcia celów Cyfrowej Dekady wciąż jest długa. W najbliższym czasie planowana jest rewizja programu, która ma lepiej dostosować działania do aktualnych wyzwań technologicznych i geopolitycznych.
Dokument dostępny jest na tej stronie internetowej.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Polska słaba w AI. Komisja Europejska podsumowuje Cyfrową Dekadę w kraju