Poważny błąd w procesorach Skylake i Kaby Lake związany z HyperThreading

Poważny błąd w procesorach Skylake i Kaby Lake związany z HyperThreading

Właśnie wykryto błąd w jednoczesnej obsłudze technologii wielu wątków, znanej jako HyperThreading, w procesorach Intela z rodziny Kaby Lake i Skylake. Problem jest na tyle poważny, że twórcy systemu operacyjnego Linux Debian radzą wyłączyć tę funkcje do czasu jego naprawienia.

Warto już na wstępie zaznaczyć, że chociaż usterka wykryta została w pierwszej kolejności na OS Debian, to dotyczy wszystkich systemów, w tym Windowsów. Co więcej, problem obejmuje zarówno układy stacjonarne, jak i mobilne Core ix, ale też niektóre Pentiumy czy nawet serwerowe procesory Xeon v5 i v6. Na czym polega ten błąd? Intel tłumaczy, że występuje on jedynie w specyficznych warunkach mikroarchitektonicznych, gdzie układ wykonuje krótkie polecenia zawierające mniej niż 64 instrukcje, a w danym rdzeniu aktywne są dwa wątki. Taka sytuacja wywoływać może nieprzewidywalne zachowania systemu i działających aplikacji, w tym ich blokowanie czy też uszkodzenie lub utratę danych. Problem jest więc poważny, ale Intel uspokaja, że potrzeba naprawdę skomplikowanych okoliczności, żeby w ogóle się pojawił i większość użytkowników nigdy go nie doświadczy.

Wykryty błąd związany z technologią HyperThreading jest o tyle zaskakujący, że obejmuje także dwuletnie już procesory Intel Skylake

Błąd można naprawić za pomocą aktualizacji mikrokodu dystrybuowanej jako update firmware’u UEFI. Niebiescy podkreślają, że zidentyfikowali problem i udostępnili poprawkę do implementacji producentom płyt głównych już w kwietniu tego roku. Firma rekomenduje więc sprawdzenie, czy mamy najświeższą wersję BIOS-u, ale w przypadku modeli z rodziny Skylake możemy w ogóle nie doczekać się stosownej poprawki. Mamy jednak nadzieję, że teraz, kiedy sprawa została nagłośniona, producenci płyt zajmą się tą sprawą i szybko udostępnią stosowne aktualizacje, ponieważ alternatywa w postaci wyłączenia funkcji HyperThreading raczej nie wchodzi w grę. A przynajmniej dla wielu użytkowników, ponieważ wiązać będzie się z obniżeniem wydajności w aplikacjach wielowątkowych.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Poważny błąd w procesorach Skylake i Kaby Lake związany z HyperThreading

 0