Narodowe Laboratorium Argone oraz Intel mogą odnotować sukces. Ogłoszona została pomyślna instalacja superkomputera Aurora, co zwiastuje niedalekie uruchomienie. Moc samej maszyny jest ogromna. Na pokładzie znalazło się między innymi ponad 63 tysiące procesorów graficznych.
Pomyślna instalacja superkomputera Aurora
To zdecydowanie coś, czym można się chwalić. Intelowi oraz Narodowemu Laboratorium Argone udało się zainstalować superkomputer Aurora. W tak ogromnych i skomplikowanych projektach bardzo często zdarzają się opóźnienia. Aurora nie była niestety wyjątkiem.
Aurora posiada 10624 węzły przekładające się na aż 21248 procesorów Xeon Sapphire Rapids-SP.
Tytułowy superkomputer posłuży między innymi do zapewnienia naukowcom najnowocześniejszego generatywnego modelu sztucznej inteligencji. Oczywiście, jak już się pewnie domyślacie, moc, która kryje się za tym wszystkim jest wręcz niewyobrażalna.
Pamięć liczona w Petabajtach
Zagłębiając się w specyfikację dowiadujemy się, że Aurora posiada 10624 węzły przekładające się na aż 21248 procesorów Xeon Sapphire Rapids-SP. To jednak nie wszystko, bowiem superkomputer oferuje także 63744 procesory graficzne. Dzięki tak dużej ilości zaawansowanych układów, Aurora może gwarantować wydajność na poziomie 2 Exaflopów.
Warto także wspomnieć o dostępnej pamięci. RAM-u jest aż 10,9 PB (DDR5). Do tego dochodzi jeszcze 1,36 PB HBM dla CPU i 8,16 PB HBM dla GPU. Miejsca na dane także jest cała masa. Łącznie mowa o 220 TB przestrzeni dyskowej.
Cała ta moc będzie oczywiście wykorzystywana na potrzeby naukowe. Zadania, do których Aurora będzie wykorzystywana to chociażby walka ze zmianami klimatu czy opracowywanie lekarstw na śmiertelne choroby.
Mocy nie powinno raczej zabraknąć. Ciekawe jak ze zużyciem energii takiego superkomputera.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Powiodła się instalacja superkomputera Aurora. Na pokładzie ponad 63 tysiące GPU