Powłoka hydrożelowa zauważalnie poprawia wydajność pasywnego chłodzenia. Znamy wyniki testów

Powłoka hydrożelowa zauważalnie poprawia wydajność pasywnego chłodzenia. Znamy wyniki testów

Jeden z artykułów udostępnionych na stronie Cell Reports Physical Science wskazuje, że pokrywanie radiatorów powłokami hydrożelowymi przynosi znaczące korzyści w kwestii odprowadzania ciepła przy chłodzeniu pasywnym. Wyniki testów pokazują, iż przy wykorzystaniu hydrożelowej baterii termicznej, komponenty elektroniczne pracują z temperaturą o około 15°C niższą niż w przypadku zastosowania wyłącznie samego radiatora.

Chyba wiemy, w którym kierunku może w przyszłości podążać branża chłodzeń. Jeden z artykułów na łamach portalu Cell Reports Physical Science dotyczy wykorzystania powłok hydrożelowych, aby wspomóc pasywne chłodzenie elektroniki. Wynika z niego, że wykorzystanie tej metody zauważalnie poprawia wydajność radiatorów. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego podkreślają, jak duży wpływ na zużycie energii, a co za tym idzie - na środowisko - ma chłodzenie elektroniki. Właśnie dlatego bardzo ważne jest efektywne odprowadzanie ciepła - najlepiej pasywne. Tutaj z pomocą mogą przyjść powłoki hydrożelowe. Dokładniej mówiąc, naukowcy opracowują "termiczną baterię wilgoci" (MTB) poprzez powlekanie radiatora o dużej powierzchni superchłonnym hydrożelem.

Do testów skuteczności powłok hydrożelowych wykorzystano 100-watowy FET oraz 84-watowy procesor Intel Core i5-4690. W obu przypadkach odnotowano spadek temperatury w porównaniu do zwykłego radiatora (bez powłoki hydrożelowej).

Powłoka hydrożelowa - działanie

Źródło: Cell Reports Physical Science

 

Kiedy elektronika jest pod dużym obciążeniem, substancja uwalnia wodę, która następnie odparowuje i chłodzi. Co ważne, powłoka może się samodzielnie zregenerować, bowiem pochłania wilgoć z otoczenia. Rozwiązanie jest zatem szczególnie skuteczne przy wykorzystaniu w systemach, które są obciążane cyklicznie. Jako przykład podano centra danych, które są bardziej lub mniej eksploatowane w zależności chociażby od pory dnia. Do testów skuteczności powłok hydrożelowych wykorzystano 100-watowy FET oraz 84-watowy procesor Intel Core i5-4690.

Powłoka hydrożelowa - wydajność FET

Źródło: Cell Reports Physical Science

 
Powłoka hydrożelowa - wydajność CPU

Źródło: Cell Reports Physical Science

 

Temperatura otoczenia wynosiła 22°C, a wilgotność względna 70%. W obu przypadkach odnotowano spadek temperatury w porównaniu do zwykłego radiatora (bez powłoki hydrożelowej). Dla CPU nawet o kilkanaście stopni. Warto także dodać, że im wyższa wilgotność, tym szybciej MTB odzyskuje swoje właściwości. Naukowcy twierdzą, że to rozwiązanie jest nie tylko skalowane, ale również tanie, ponieważ koszt jednej sztuki ma wynosić 12 USD. Na tę chwilę wciąż pozostaje mnóstwo pytań, jak chociażby trwałość czy odporność na wyższe temperatury. Niemniej jednak, całość wygląda naprawdę obiecująco.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Powłoka hydrożelowa zauważalnie poprawia wydajność pasywnego chłodzenia. Znamy wyniki testów

 0