Powstaje superkomputer z układami x86, Power9 oraz ARM

Powstaje superkomputer z układami x86, Power9 oraz ARM

W Barcelonie powstaje nowy superkomputer, który będzie jednocześnie wykorzystywał trzy architektury procesorów – x86, ARM oraz Power9.

The MareNostrum 3

Superkomputer The MareNostrum 4, który budowany jest w Barcelonie, wyposażony będzie w trzy klastry. W każdym z nich będzie wykorzystywana inna architektura procesorów – x86, ARM oraz Power9. Wszystkie będą ze sobą połączone i mają w sumie oferować moc obliczeniową na poziomie 13,7 petaflopów. Tym samym maszyna znalazłaby się na liście TOP10 najszybszych superkomputerów świata, ale wciąż wiele brakowałoby jej do lidera – TaihuLight o mocy 93 petaflopów.

Jak wszystkie architektury będą ze sobą współpracować? Aplikacje pisane pod ARM nie będą przecież działać na procesorach x86. Jednak sytuacja zmienia się w przypadku rozwiązań serwerowych. Chociażby Linux obsługuje wszystkie trzy architektury, więc może jednocześnie wykorzystywać możliwości układów x86, ARM i Power9. Zatem możliwe jest korzystanie z trzech odmiennych architektur i nowy superkomputer ma to wykorzystywać.

Celem BSC, które buduje superkomputer, było stworzenie maszyny zdolnej do wykonywania różnego rodzaju obliczeń. Pomóc mają w tym między innymi odmienne architektury procesorów, w tym wykorzystywane przede wszystkim w smartfonach i tabletach układy ARM.

Superkomputer The MareNostrum 4 ma zastąpić The MareNostrum 3. Nowa wersja będzie wyposażona w dyski o łącznej pojemności 24 betabajtów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Powstaje superkomputer z układami x86, Power9 oraz ARM

 0