Poznaliśmy kolejną nowość jaka pojawi się w Windows 10 19H1

Poznaliśmy kolejną nowość jaka pojawi się w Windows 10 19H1

Windows 10 19H1 to kolejna duża aktualizacja, która zadebiutuje na wiosnę przyszłego roku, wprowadzając podobne jak poprzedniczki kilka interesujących zmian. Okazuje się, że jedną z większych nowości będzie wsparcie dla nowego protokołu zabezpieczeń bezprzewodowej sieci Wi-Fi, WPA3. Warto podkreślić, iż informacja ta nie została potwierdzona bezpośrednio przez Microsoft, ale pochodzi od osób, które testują Windows 10 19H1 w ramach niejawnego programu testerów i dokopały się do konkretnych danych w API. Dokładniej rzecz ujmując odnaleziono informacje nawiązujące do WPA3SAE, w tym WPA3. Wspomniany protokół zastępuje obecny już od znacznego czasu standard WPA2, eliminując kluczowe problemy związane z bezpieczeństwem trapiące jego poprzednika.

Windows 10 19H1 ma wprowadzić obsługę protokołu zabezpieczeń WPA3.

Poznaliśmy kolejną nowość jaka pojawi się w Windows 10 19H1

O jakie konkretnie bolączki chodzi? Otóż WPA3 w założeniu ma skutecznie chronić nas przed atakami słownikowymi. W przypadku WPA2 przestępcy rejestrowali szyfrowany transfer sieciowy, by następnie dobrać się do klucza, wykorzystując metodę ataku słownikowego, jednak trójka będzie pozbawiona tej opcji. Poza tym, jeśli ktokolwiek poda złe dane dostępowe, to zostanie skutecznie zablokowany. Oprócz tego wzrosła jakość szyfrowania ze 128 do 192 bitów. Przy okazji WPA3 zwiększa także bezpieczeństwo hotspotów, szyfrując dane przesyłane do każdego połączonego urządzenia. Oczywiście popularyzacja nowego standardu nastąpi dopiero od przyszłego roku i nim na dobre zadomowi się on w świecie technologii, może minąć nawet parę lat. Dodanie go przez Microsoft do Windowsa 10 nie powinno jednak stanowić większego zaskoczenia, ponieważ jest to jeden z pierwszych kroków do wspomnianej popularyzacji.

Natomiast jeśli chodzi o Windows 10 19H1, to następną nowością będzie możliwość usunięcia większej niż dotychczas ilości aplikacji dostępnych w systemie. Okienka od pewnego czasu umożliwiają skasowanie kilku domyślnych programów np. Skype, My Office czy gry karciane, a wiosenna aktualizacja pozwoli na wyrzucenie do kosza m.in. 3D Viewer, Kalkulator, Kalendarz, Groove Music, Poczta, Filmy i TV, Paint 3D, Snip & Sketch, Sticky Notes oraz Dyktafon - z pewnością zwolni to trochę miejsca na dysku. Windows 10 19H1 zapowiada się póki co całkiem przyzwoicie, a pozostałą listę zmian poznamy najpewniej w przyszłości i oby Microsoft zaskoczył nas jeszcze bardziej.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Poznaliśmy kolejną nowość jaka pojawi się w Windows 10 19H1

 0