Praca zdalna pomogła ożywić rynek komputerów

Praca zdalna pomogła ożywić rynek komputerów

Rynek komputerów od pewnego czasu nie mógł liczyć na ogromne zainteresowanie ze strony fanów nowinek technologicznych, co przekłada się na generowane przychody. Wydawać by się mogło, że sytuację jeszcze bardziej pogorszy trwająca pandemia koronawirusa, aczkolwiek jak pokazują dane jest wręcz odwrotnie. Gartner oraz IDC twierdzą, że liczba sprzedanych komputerów w drugim kwartale bieżącego roku wzrosła i przyćmiła najgorszy dla branży od lat wcześniejszy kwartał. Statystyki pierwszej firmy analitycznej wskazują na sprzedaż wynoszącą 64,8 mln sztuk dając wzrost o 2,8 procent natomiast drugi mówi o 72,3 mln sprzedanych sztuk i progresie o 11,2 procent w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku. Analitycy sukces przypisują wzrostowi produkcji i lepszemu niż poprzednio popytowi, za którym stoi COVID-19. Coraz więcej osób przestawiło się na pracę zdalną, w efekcie potrzebują komputerów do pracy lub nauki zdalnej, którą wprowadzono również w Polsce.

W drugim kwartale 2020 roku rynek komputerów wrócił do stabilności po wcześniejszym najgorszym od lat czasie.

Praca zdalna pomogła ożywić rynek komputerów

Ponadto początek pandemii ograniczył konsumentom dostęp do wielu rzeczy, więc starali się oni nadrobić braki w późniejszym czasie. Chociaż koronawirus teraz pomógł producentom, to nie był dla nich łaskawy w pierwszym kwartale gdy doszło do poważnego zakłócenia w łańcuchu dostaw, który został przez producentów przywrócony dopiero niedawno. Segment sprzętu przenośnego w tym laptopów także radził sobie bardzo dobrze ze względu na potrzeby uczniów oraz nauczycieli korzystających często właśnie z tego typu rozwiązań mobilnych. Obie organizacje obserwujące rynek są jednak sceptycznie nastawione do tego, czy wysoki popyt utrzyma się po 2020 roku. Dyrektor ds. Badań Gartner, Mikako Kitagawa powiedział, że ów progres będzie krótkotrwały przez COVID-19. Podobnego zdania jest wiceprezes IDC ds. badań, Linn Huang, który stwierdził, iż stoimy w obliczu światowej recesji więc ten segment zacznie niebawem notować spadki.

Jeśli chodzi o konkretnych producentów, to według Gartnera pierwsze miejsce zajmuje Lenovo z 16,197 mln sprzedanych urządzeń i udziałem rynkowym 25 procent. Tuż za nim z minimalną przewagą uplasowało się HP - 16,165 mln komputerów (24 procent udziałów) a na trzeciej lokacie uplasował się DELL - 10,648 mln urządzeń (16,4 procent udziałów w rynku). Niestety początkowo koronawirus dotknął wielu producentów technologicznych zmuszając wówczas fabryki do wstrzymania produkcji, co zakłóciło dostawy podzespołów niezbędnych do powstania sprzętu. Dobrze więc, że teraz rynek odżył i pozostaje mieć nadzieję, że wbrew prognozom ekspertów spadek o ile rzeczywiście się pojawi nie będzie tak dotkliwy jak w przeszłości dzięki czemu firmy nie ucierpią tak mocno.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Praca zdalna pomogła ożywić rynek komputerów

 0