Prawo Moore'a nie jest skazane na zapomnienie. Nadzieją są materiały 2D

Prawo Moore'a nie jest skazane na zapomnienie. Nadzieją są materiały 2D

Naukowcy z uczelni MIT odkryli nowy sposób budowania mniejszych tranzystorów. Ich metoda opiera się na wykorzystaniu materiałów 2D. Dzięki zastosowaniu metody "nonepitaxial, single-crystalline growth" możliwe jest "wyrastanie" materiałów 2D na płytkach krzemowych. Wykorzystanie nowej technologii może pozwolić na dogonienie prawa Moore'a.

Prawo Moore'a to temat poruszany od wielu lat. W dużym skrócie, jest to obserwacja jednego z założycieli Intela, Gordona Moore'a. Zauważył on, że liczba tranzystorów podwaja się w niemal równych odcinkach czasu. Obserwacja urosła do miana prawa, jednak w oczach wielu, prawo to jest już martwe. Taką opinię ma chociażby szef NVIDII. Na YouTube powstała nawet kanał o nazwie "Moore's Law Is Dead". W oczach wielu prawo Moore'a pozostaje jednak wciąż żywe, a nowe odkrycia naukowców z MIT mogą sprawić, że będzie ono w jeszcze lepszej kondycji. Rozwój technologii wymaga produkcji chipów z wykorzystaniem coraz mniejszych tranzystorów. Zarówno Samsung, jak i TSMC mają już plany dotyczące litografii 2 nm. Ciągłe schodzenie w dół nie jest jednak możliwe z uwagi na fizyczne ograniczenia.

Materiały 2D są dwuwymiarowymi arkuszami doskonałych kryształów o grubości jednego atomu.

Materiały 2D

Materiały 2D

 

Grupa badaczy z MIT odkryła możliwość budowania jeszcze mniejszych tranzystorów z wykorzystaniem materiałów 2D. Zastosowanie metody “nonepitaxial, single-crystalline growth” umożliwia "wyrastanie" materiałów 2D na płytkach krzemowych. Jak można się domyślać, materiały te są bardzo cienkie. Dokładniej mówiąc są dwuwymiarowymi arkuszami doskonałych kryształów o grubości jednego atomu. Według naukowców z MIT, stworzone przez nich materiały 2D były pozbawione wad, dzięki czemu możliwe było stworzenie funkcjonalnego tranzystora.

Warto dodać, że w skali nanometrowej, materiały 2D przewodzą elektrony wydajniej od krzemu. Profesor nadzwyczajny inżynierii mechanicznej w MIT, Jeehwan Kim, powiedział: „Spodziewamy się, że nasza technologia umożliwi rozwój opartych na półprzewodnikach 2D, wysokowydajnych urządzeń elektronicznych nowej generacji. Odblokowaliśmy sposób na dogonienie prawa Moore'a przy użyciu materiałów 2D”. Zainteresowanie materiałami 2D wykazał niedawno Intel. Użycie ich może pozwolić na upakowanie większej ilości tranzystorów w jednym układzie. Dzięki nim rozwój technologii może postępować.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Prawo Moore'a nie jest skazane na zapomnienie. Nadzieją są materiały 2D

 0