Premiera GPU AMD Navi podobno opóźniona o kilka miesięcy

Premiera GPU AMD Navi podobno opóźniona o kilka miesięcy

Nie mamy najlepszych wieści dla fanów czerwonego zespołu, ponieważ docierają do nas przecieki, jakoby AMD opóźniło premierę następnej generacji swoich kart graficznych, bazujących na architekturze Navi. Dotychczas sądzono, że GPU z tej serii zadebiutują w połowie roku, co zdawali się sugerować nawet włodarze firmy, w tym sama szefowa Lisa Su. Sądzono więc, że AMD zdecyduje się na ujawnienie kart Navi w trakcie targów Computex lub też ewentualnie E3, gdzie Czerwoni przeważnie wyraźnie zaznaczają swoją obecność. Tymczasem według informacji ujawnionych przez francuski portal Cowcotland, na kolejną generację kart graficznych AMD przyjdzie nam poczekać do ostatniego kwartału, a konkretniej do października. Nie są to najlepsze wieści dla graczy, ponieważ oznaczają dłuższy czas dominacji jednego gracza na rynku, w tym przypadku NVIDII, co nigdy nie jest najlepszą sytuacją z punktu widzenia konsumentów.

Na kolejną generację kart graficznych AMD przyjdzie nam podobno poczekać do ostatniego kwartału, a konkretniej do października.

Premiera GPU AMD Navi podobno opóźniona o kilka miesięcy

Co prawda AMD w tym tygodniu wypuściło na rynek nową high-endową kartę, czyli Radeona VII, który jest pierwszym gamingowym modelem bazującym na 7 nm litografii, ale ten okazał się być rozczarowujący. Nie dosyć, że jego wydajność przeważnie, minimalnie, ale jednak, ustępuje bezpośredniemu rywalowi, czyli GeForce’owi RTX 2080, to jeszcze oba modele wyceniono tak samo, a produkt NVIDII ma dodatkowe atuty, choćby w postaci technologii ray tracing czy DLSS (na korzyść Radeona przemawiać może nieco pakiet trzech gier w zestawie). Największy zarzut w stosunku do Radeona VII dotyczy jednak dostępności tej karty, która u nas w ogóle jest jeszcze niedostępna, a nawet na duże europejskie rynki trafiły jakieś śmieszne ilości. Tym samym, trudno podchodzić do tego produktu poważnie i uznać trzeba go jako ciekawostkę, a nie wypuszczoną przez AMD jakąkolwiek alternatywę dla RTX-ów NVIDII.

Nic więc dziwnego, że wiele osób mocno wyczekuje nadejścia Navi, która wprowadzić ma 7 nm proces technologiczny do mainstreamu. Warto jednak zaznaczyć, że według ostatnich plotek Navi będzie architekturą wykorzystywaną w produktach ze średniej półki cenowej, co budzi obawy o brak nowych produktów AMD dla high-endu w najbliższej przyszłości. Przeczyć zdają się temu jednak ostatnie wypowiedzi Lisy Su, która na początku grudnia zapewniła, że jej firma będzie bardzo konkurencyjna także w najwyższym segmencie GPU. Słowa te padły jednak jeszcze przed zapowiedzią Radeona VII i CEO firmy mogła nawiązywać do tego modelu. Jak na razie obracamy się więc w sferze plotek i spekulacji, a źródła Cowcotland nie podają przyczyn domniemanego opóźnienia premiery Navi. Być może problem dotyczy produkcji w 7 nm, na co wskazywać może sytuacja z Radeonem VII, tym bardziej, że TMSC będzie zasypane zamówieniami na nowe procesory Ryzen oraz EPYC produkowane w tej litografii oraz układy mobilne do smartfonów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Premiera GPU AMD Navi podobno opóźniona o kilka miesięcy

 0