Prezentacja kolejnej generacji kart graficznych AMD RDNA już na CES 2020?

Prezentacja kolejnej generacji kart graficznych AMD RDNA już na CES 2020?

Zdaje się, że nie przyjdzie nam już zbyt długo czekać na prezentację kolejnej generacji kart graficznych AMD, bazujących na architekturze RDNA i GPU Navi. Według najnowszych plotek, te zapowiedziane mają być już na początku stycznia na targach CES 2020. Takie przecieki docierają do nas z chińskiego forum Chiphell od użytkownika znanego jako Wjm47196, który wcześniej dostarczał nam precyzyjne i co najważniejsze sprawdzone doniesienia o premierach GPU Polaris 30 (Radeon RX 590), Radeona VII i 7 nm układów Navi. Można więc tu mówić o wiarygodnym źródle, które ewidentnie ma dobre dojścia do AMD. Tym razem podaje on, że Czerwoni na styczniowych targach w Las Vegas pochwalą się nowymi GPU, aczkolwiek raczej nie należy liczyć na pełnoprawną zapowiedź. Niemniej jednak CES 2020 zapowiada się niezwykle ciekawie dla fanów AMD, ponieważ producent podczas imprezy zapowiedzieć ma nie tylko drugą generację grafik RDNA dla mainstreamowego segmentu, entuzjastów, notebooków i serwerów, ale także nowe CPU Zen 3.

Czerwoni na styczniowych targach w Las Vegas pochwalić mają się nowymi GPU Navi, bazującymi na architekturze RDNA 2, aczkolwiek raczej nie należy liczyć na pełnoprawną zapowiedź.

Prezentacja kolejnej generacji kart graficznych AMD RDNA już na CES 2020?

AMD potwierdziło już, że pracuje nad architekturą RDNA 2, która zadebiutuje w przyszłym roku. Spodziewamy się, że ta przyniesie zoptymalizowany 7 nm proces technologiczny (7nm+), pierwsze high-endowe modele Navi dla segmentu desktopowego, sprzętowe wsparcie dla ray tracingu, modele wyposażone zarówno w VRAM typu GDDR6, jak i HBM2 oraz lepszą efektywność energetyczną względem pierwszej generacji Navi. Producent jak na razie nie chce zdradzać zbyt wielu szczegółów na temat przyszłej generacji swoich GPU, więc zmuszeni jesteśmy opierać się na spekulacjach oraz plotkach. Potwierdzono już jednak, że przyszły rok przyniesie obsługę śledzenia promieni w czasie rzeczywistym w kartach Czerwonych, zarówno w Radeonach, jak i GPU dedykowanym nowym konsolom. Ciekawe, jak implementacja tej technologii wypadnie w porównaniu do GeForce’ów NVIDII, które będą miały w tym zakresie praktycznie dwuletnią przewagę.  

Wiadomo także, że tym razem AMD będzie chciało zaatakować z Navi wyższy segment rynku. Ich obecna oferta w zakresie tej architektury zamyka się na modelach za ok. 2000 zł (Radeon RX 5700 XT) i firma nie ma żadnej odpowiedzi dla najwydajniejszych modeli NVIDII, takich jak GeForce RTX 2080 SUPER czy RTX 2080 Ti. Trzeba jednak pamiętać, że Zieloni nie będą siedzieć z założonymi rękami i przyglądać się poczynaniom konkurencji i także szykują swoją nową generację o nazwie kodowej Ampere. Plotki sugerują także, że Turingi na początku przyszłego roku mogą doczekać się jeszcze jednego high-ednowego modelu - GeForce RTX 2080 Ti SUPER. Taki ruch miałby w najbliższej przyszłości zabezpieczyć koronę gamingowego króla wydajności dla NVIDII. Tu pojawia się jednak jeszcze jedno pytanie, czy AMD powróci do pamięci HBM w swoich flagowych GPU. Technologia HBM2 na pewno mocno zwiększyłaby przepustowość w VRAM, ale może mieć negatywny wpływ na cenę produktów.

Wjm47196 podaje także, że AMD może wkrótce zdecydować się na wypuszczenie trzeciego modelu opartego o układ Navi 10. Nowy Radeon RX otrzymać miałby jeszcze bardziej obciętą wersję tego GPU i pozycjonowany byłby na rynku poniżej Radeon RX 5700, w segmencie 250-300 USD, co oznaczałoby, że na rynku rywalizowałby z modelami GeForce GTX 16xx. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak tylko czekać na weryfikację tych plotek.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Prezentacja kolejnej generacji kart graficznych AMD RDNA już na CES 2020?

 0