Prezentacja pierwszych pamięci DDR5

Prezentacja pierwszych pamięci DDR5

Cadence Design Systems zaprezentował pierwsze prototypowe wersje pamięci DDR5, które do masowej sprzedaży trafiłyby w mniej więcej następnym roku.

Mimo iż pamięci DDR4 są obecne w większości komputerów na świecie, nie zdołały jeszcze na stałe zadomowić się we wszystkich konfiguracjach. Producenci jednak już myślą o następnej wersji tego standardu. Cadence Design Systems opublikowało materiał ukazujący wstępną wersję kontrolera dedykowanego kolejnym pamięciom, który ma pomóc odpowiedniej grupie specjalistów na wdrożenie DDR5. Ogółem przewiduje się, że JEDEC wypuści ostateczne wydanie jeszcze w bieżącym roku. W środku zestawu zaimplementowano autorską formę kontrolera, wykonanego w 7-nm litografii oraz testowy RAM DDR5 od Micron. Należy mieć na uwadze, że wprowadzenie DDR5, to nie tylko kolejna cyferka w nazwie, ale jak zapewniają grupy ekspertów także solidny skok prędkości.

Pierwsze modele pamięci DDR5 miałyby pojawić się w przyszłym roku

Jednak to nie jedyne zmiany, ponieważ DDR5 będą posiadać także kości z większymi pojemnościami (16 GB i 32 GB). Jest to oczywiście znacznie lepszym wynikiem niż w aktualnych DDR4. Wracając do kwestii prędkości na start dostaniemy moduły osiągające 4400 MT/s przy opóźnieniach CL42 (w dniu premiery czwórki osiągały maksymalnie 2133 MT/s). Niestety, jeśli chodzi o potencjalny termin debiutu tutaj konkretów zabrakło, aczkolwiek według rozmaitych spekulacji pierwsze pamięci RAM o standardzie DDR5 powinny pojawić się w 2019 roku wyłącznie dla branży IT. Natomiast konsumenckie wydania trafią do sklepów w nieco późniejszym czasie. Spekuluje się również, że nowe rozwiązania do 2022 roku obejmą blisko 25% rynku, co jest dość dobrą prognozą.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Prezentacja pierwszych pamięci DDR5

 0