Prezes Huawei: Jeśli będzie trzeba sprzeciwimy się rządowi Chin

Prezes Huawei: Jeśli będzie trzeba sprzeciwimy się rządowi Chin

Niektórzy użytkownicy smartfonów w USA są niebyt zadowoleni z faktu, że operatorzy komórkowi w ich kraju nie oferują urządzeń marki Huawei swoim abonentom. Jak powszechnie wiadomo, wszystko to za sprawą amerykańskiego rządu, który postanowił zakazać sprzedaży produktów drugiego co do wielkości producenta na świecie, ze względu na rzekome zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Ustawodawcy w USA obawiają się, że urządzenia Huawei oraz ich sprzęt sieciowy zawierają tyle furtki, służące do przesyłania informacji od konsumentów i korporacji, do komunistycznego rządu Chin. Jak dotąd USA, Nowa Zelandia oraz Australia zakazało swoim operatorom komórkowym budowy sieci 5G w oparciu o sprzęt Huawei.

Prezes Huawei zapewnia, że chiński rząd nie nakazywał im wprowadzania żadnych narzędzi do szpiegowania innych krajów, a nawet gdyby coś takiego by się zdarzyło, firma by się temu sprzeciwiła.

Przepisy bezpieczeństwa narodowego w Chinach nakładają na krajowe firmy obowiązek pomocy rządowi w pozyskiwaniu danych. Jednakże jak donosi Bloomberg, Liang Hua - przewodniczący Huawei uważa, że firma nie jest wcale prawnie zobligowana, do szpiegowania innych krajów. Liang Hua powiedział, że uzyskał on niezależną opinię prawną, z której wynika, że firma nie musi tworzyć żadnych tylnych furtek w swoich urządzeniach, nawet gdy Pekin tego zażąda. Przewodniczący Huawei dodał, że jego firma nigdy dotąd nie musiała szpiegować na rzecz chińskiego rządu, ponieważ nikt nigdy o to nie prosił i tego nie zrobi, bo takie działanie jest nielegalne. Podkreślił również, że Huawei jest niezależną organizacją z pozytywną opinią z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Pracownicy Huawei wynosili w torbach skradzione elementy robota T-Mobile

O ile w Europie Huawei wciąż ma całkiem silną pozycję, to nie wszystko wygląda dobrze. Przykładowo firma czeka na rozpoczęcie procesu w USA za kradzież technologii robota testującego smartfony, który opracowało T-Mobile. Operator komórkowy wygrał już 4,8 miliona odszkodowania w tej sprawie, jednak rozstrzygał sąd cywilny, a teraz go sądu wystąpiła agencja federalna. Do tego wszystkiego dochodzą oskarżenia o oszustwa bankowe, których miała dopuścić się CFO, Meng Wanzhou, by ukryć rzekome transakcje z Iranem, na który nałożono sankcje ekonomiczne. Ze względu na napięcia pomiędzy USA a Huawei, w styczniu 2018 roku AT&T oraz Verizon zrezygnowali z wprowadzenia Huawei Mate 10 Pro. Konsumenci w związku z tym nie otrzymali również popularnych P20 Pro oraz Mate 20 Pro i nie należy się spodziewać, że inaczej będzie wyglądała sprawa z serią P30. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Prezes Huawei: Jeśli będzie trzeba sprzeciwimy się rządowi Chin

 0