Prezes tureckiej giełdy kryptowalut wyparował, a wraz z nim 2 miliardy dolarów

Prezes tureckiej giełdy kryptowalut wyparował, a wraz z nim 2 miliardy dolarów

W chwili obecnej trwa międzynarodowa obława za dyrektorem generalnym giełdy Thodex, który jest podejrzany o kradzież aktywów o wartości 2 miliardów USD od użytkowników. Dzień przed zatrzymaniem wszystkich transakcji, przez giełdę kryptowalut Thodex przeszło około 538 milionów dolarów. W tym tygodniu turecka giełda Thodex została nagle wyłączona, a jej dyrektor generalny Faruk Fatih Ozer podobno zaginął, co sprawiło, że 400000 użytkowników zaczęło się obawiać o swoje środki, które łącznie warte są 2 miliardy dolarów. Natychmiast pojawiły się zarzuty przeciw Ozerowi, który rzekomo uciekł do Albanii i pozostawił użytkowników giełdy bez możliwości dostępu do ich zasobów cyfrowych. Wczoraj policja turecka przeprowadziła naloty z nakazami aresztowania nie mniej niż 78 podejrzanych, po wcześniejszym przeszukaniu biur firmy w Stambule. W następstwie skarg wielu osób, Prokuratura Generalna Anatolii w Stambule wszczęła dochodzenie. W międzyczasie ustalono, że Faruk Fatih Özer udał się do Tirany w Albanii we wtorek 20 kwietnia o godzinie 19.50. Zdjęcie Faruka Fatiha Özera pojawiło się, gdy opuszczał lotnisko w Stambule.

Faruk Fatih Ozer, dyrektor tureckiej giełdy kryptowalut Thodex uciekł do Albanii. Wraz z nim przepadł dostęp do środków o wartości 2 mld dolarów. Trwa międzynarodowa obława i zażądano jego ekstradycji.

Ozer zaprzeczył oskarżeniom na Twitterze i obiecał, że dostęp użytkowników do środków na Thodex zostanie jak najszybciej przywrócony. Wyjaśnił, że powodem wstrzymania handlu i wypłat na platformie jest to, że firma musi zbadać dużą podejrzaną transakcję obejmującą 30000 kont. Nie powiedział jednak, czemu musiał w tym celu wyjechać w pośpiechu z kraju. Dyrektor zauważył również, że firma wciąż wychodzi z sytuacji po kilku cyberatakach, a podczas jednego z nich skradziono 6 milionów USD. Turecka Rada ds. Badania Przestępstw Finansowych (MASAK) prowadzi obecnie dochodzenie w tej sprawie, a policja w Stambule zażądała ekstradycji Ozera z Albanii.

Kryptowaluty przeszły burzliwą ewolucję, ale w ciągu ostatnich kilku lat osiągnęły ważne kamienie milowe w kierunku ich walidacji jako legalnej alternatywy pieniądza fiducjarnego. Godnym uwagi przykładem jest publiczna lista Coinbase, jednej z największych giełd kryptowalut na świecie, podobnie jak przyjęcie niektórych kryptowalut jako opcji płatności dla platform takich jak PayPal. Jednak większość ludzi nadal jest zniechęcona brakiem rządowych zabezpieczeń i kontroli, a także napływem spekulantów oraz wpływem na dostępność konsumenckich podzespołów PC. Sytuacje takie, jak z giełdą Thodex, również nie przyczyniają się do wzrostu zaufania wobec kryptowalut. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Prezes tureckiej giełdy kryptowalut wyparował, a wraz z nim 2 miliardy dolarów

 0