Próbka procesora AMD Zen 2 (Ryzen 3) trafić miała do RTG - specyfikacja

Próbka procesora AMD Zen 2 (Ryzen 3) trafić miała do RTG - specyfikacja

Procesory AMD Ryzen okazały się dużym sukcesem AMD, które w związku z kłopotami Intela może wykorzystać sytuację do zwiększenia swoich udziałów w rynku CPU. Nic więc dziwnego, że czerwona ekipa kuje żelazo póki gorące i pracuje w pocie czoła nad architekturą Zen 2, która bazować będzie nam 7 nm procesie technologicznym. Jak ujawnił zaś właśnie znany forumowicz HardOCP (ten słynie z wiarygodnych przecieków z obozu AMD), dział Radeon Technologies Group otrzymał już nawet próbkę inżynieryjną do optymalizacji i podobno jest ona naprawdę imponująca. Nie poznaliśmy jeszcze zbyt wielu szczegółów, ale doniesienia na temat specyfikacji tego procesora  są naprawdę obiecujące. Tradycyjnie już, podkreślamy jednak, że mówimy tu o niepotwierdzonych przeciekach, do których lepiej podchodzić z odpowiednim dystansem, przynajmniej dopóki w sieci nie pojawią się kolejne wiarygodne doniesienia w tym temacie. 

Dział Radeon Technologies Group otrzymał już nawet próbkę inżynieryjną CPU Zen 2 do optymalizacji i podobno jest ona naprawdę imponująca.

Próbka procesora AMD Zen 2 (Ryzen 3) trafić miała do RTG - specyfikacja

Jeśli zastanawiacie się, na co działowi graficznemu AMD próbka na tak wczesnym etapie (przypominamy, że procesory Zen 2 zadebiutować mają w przyszłym roku), to odpowiedź wydaje się prosta. Chodzi najpewniej o zmiany w połączeniach, które trzeba dostosować do sterowników kart graficznych. Wracając jednak do tematu, z ujawnionych informacji wynika, że ta konkretny CPU bazujący na architekturze Zen 2 (ta została sfinalizowana przez AMD kilka miesięcy temu) wciąż oferował 8 rdzeni i 16 wątków (ta konfiguracja sugeruje, że mamy do czynienia z konsumenckim procesorem), ale jego częstotliwość taktowania wynosić ma bazowo 4,0 GHz, a w trybie Boost 4,5 GHz (przypominamy, że to próbka inżynieryjna, więc ostatecznie wartości te moga być wyższe). Poza tym układ testowano wraz z pamięciami RAM typu DDR4-3600 MHz (CL15) oraz kartą graficzną Radeon RX Vega 64 Liquid. Na platformę składała się również inżynieryjna płyta główna i choć AMD może wprowadzić nowe chipsety dla trzeciej generacji Ryzenów, to jednak mamy pewność, że ta obsługiwana będzie przez gniazdo AM4.

W przeciekach pojawiły się też wskazówki co do wydajności i testowana próbka podobno świetnie radzi sobie już w starciu z procesorem Core i7-8700K, czyli obecnym flagowcem Intela (choć ten niedługo zastąpiony ma być przez Core i9-9900K). Jako że mamy jednak do czynienia z wczesną próbką, to ta wciąż często się wysypuje podczas testów. Poza tym, wcześniejsze plotki sugerowały, że możemy się tu spodziewać 10-15% wzrostu IPC (ten w przypadku drugiej generacji Ryzenów, które przesiadły się z 14 nm na 12 nm litografię, wynosił tylko 3%). To w połączeniu z przyspieszeniem zegarów powinno zagwarantować naprawdę wysoki wzrost wydajności nowych procesorów AMD. Warto też przypomnieć, że architektura Zen 2 najpewniej w pierwszej kolejności zadebiutuje na rynku serwerowym w układach EPYC o nazwie kodowej Rome (te mogą trafić na rynek na początku przyszłego roku, a ich sample dostarczane mają być partnerom jeszcze w tym roku).

Pokaż / Dodaj komentarze do: Próbka procesora AMD Zen 2 (Ryzen 3) trafić miała do RTG - specyfikacja

 0