Problemy z dostępnością CPU Ryzen 3900X, ceny idą w górę

Problemy z dostępnością CPU Ryzen 3900X, ceny idą w górę

Trzecia generacja procesorów Ryzen zdaje się spełniać oczekiwania, przynosząc spore ożywienie na rynku CPU. 12-rdzeniowy i 24-wątkowy model Ryzen 3900X przeważnie zdaje się zaś zbierać duże pochwały, ponieważ okazał się być niezwykle kompetentny nie tylko do gamingu, ale i innych wymagających zastosowań. A biorąc pod uwagę jego sugerowaną cenę, czyli 499 USD, wydaje się on także zdecydowanie bardziej korzystnym zakupem od propozycji Intela z tego segmentu (8-rdzeniowy i 16-wątkowy Core i9-9900K). Nic więc dziwnego, że produkt Czerwonych bardzo szybko zyskał na popularności wśród wymagających użytkowników i entuzjastów, ale okazało się, że zapotrzebowanie na ten procesor zaskoczyło także jego producenta, ponieważ na zachodnich rynkach jest on już trudno dostępny, a w USA praktycznie się wyprzedał. Oczywiście wciąż można go kupić na serwisach aukcyjnych lub od nielicznych sprzedawców, ale chcąc go obecnie nabyć, trzeba liczyć się z mocno zawyżonymi cenami.

Ryzen 3900X bardzo szybko zyskał na popularności wśród wymagających użytkowników i entuzjastów, ale okazało się, że zapotrzebowanie na ten procesor zaskoczyło także jego producenta.

Problemy z dostępnością CPU Ryzen 3900X, ceny idą w górę

Ryzen 9 3900X  zniknął z najpopularniejszych sklepów, takich jak Amazon, Best Buy, Fry’s Electronics, czy Newegg, a nawet na stronie internetowej AMD widnieje jako niedostępny. Jak to przeważnie bywa w takim przypadku, szybko znalazły się osoby, które postanowiły zarobić na tej sytuacji, a klienci skłonni zapłacić więcej muszą korzystać z eBaya lub innych tego typu serwisów. Ceny jednak zaczynają się tu od 600 USD, a kończą nawet na 999 USD. Patrząc na ostatnie wyniki sprzedaży, wygląda jednak na to, że klienci celują w oferty w przedziale od 650 USD do 680 USD, czyli nawet blisko 200 USD więcej niż sugerowana cena producenta. Co gorsze, problemy z dostępnością zaczynają powoli obejmować już także niższy model - Ryzen 7 3800X. Część sklepów, które oferowały to CPU, zbiera zamówienia z wysyłką ustawioną na 1-2 miesiące.     

AMD zabrało głos w tej sprawie, wydając oświadczenie. „Jest to historyczna premiera dla AMD z 8 produktami dla graczy w ramach CPU i GPU wypuszczonymi na rynek w jednym czasie. Staramy się dostarczyć wystarczające ilości produktu do sprzedawców i partnerów. Jesteśmy podekscytowani widząc oszałamiająco pozytywne reakcje na serię Radeon RX 5700 oraz Ryzen 3000. AMD pracuje nad tym, by szybko dostarczyć odpowiednie zapasy do sklepów na całym świecie, starając się sprostać wysokiemu zapotrzebowaniu” - czytamy w komunikacie. Oby tylko nie skończyło się jak w ubiegłym roku z procesorami Intela, czyli mocno zawyżonymi cenami na wiele modeli przez wiele miesięcy. Problemy z dostępnością Ryzena 9 3900X odnotować można już także w naszym kraju, a zainteresowani mogą mieć nawet problem by zakupić ten model na portalach aukcyjnych. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Problemy z dostępnością CPU Ryzen 3900X, ceny idą w górę

 0