Problemy z dostępnością tanich płyt głównych dla procesorów AMD

Problemy z dostępnością tanich płyt głównych dla procesorów AMD

Od jakiegoś czasu Intel ma spore kłopoty z zaspokojeniem popytu na swoje 14 nm układy, ale okazuje się, że AMD ma podobne problemy na rynku chińskim. Praktyka łączenia w zestawy płyt głównych i procesorów, która staje się coraz powszechniejsza (z prostej przyczyny, ponieważ producenci mogą sprzedać własne MOBO wraz z CPU), w Chinach sprawdza się tak dobrze, że doprowadziła do niedoboru tańszych chipsetów dla Ryzenów. Procesory AMD cieszą się naprawdę dużym wzięciem w Państwie Środka, co wynika z ich atrakcyjnych cen. Ich nabywcy najczęściej łączą CPU z tańszymi płytami głównymi, co doprowadziło do braków na rynku modeli z układami logiki A320, a coraz trudniej znaleźć w sklepach również wersję z chipsetami B450. Jak na razie trudności te dotyczą tylko rynku chińskiego, ale już wkrótce może się to zmienić.

Od jakiegoś czasu Intel ma spore kłopoty z zaspokojeniem popytu na swoje 14 nm układy, ale okazuje się, że AMD ma podobne problemy na rynku chińskim.

Problemy z dostępnością tanich płyt głownych dla procesorów AMD

Asus i Gigabyte to producenci, którzy najbardziej odczuli na własnej skórze te braki. Jak wynika z informacji podawanych przez portal Expreview, Asus zamierza nawet rozszerzyć swoją produkcję tańszych chipsetów AMD, by nadążyć z podażą za rosnącym popytem. Obecnie firma ma mieć problemy nawet z płytami z serii A68, dlatego ściśle kontroluje ich produkcję. Podobnie ma się sytuacja u Gigabyte, które także nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania na tanie modele dla procesorów AMD. Plany przedsiębiorstwa dotyczące produkcji nie pozwalają mu zaś na zwiększenie ilości wytwarzanych MOBO. O ile jednak Gigabyte nie radzi sobie z popytem na płyty A320, a sytuacja nie wygląda też dobrze dla tych z chipsetem B450, tak na razie klienci bez problemu mogą kupić te z układami A68. Poza tym, jak na razie Gigabyte próbować ma utrzymać dotychczasowe ceny i nie chce ich podnosić, dopóki sytuacja jeszcze bardziej się nie pogorszy. MSI także nie omijają te trudności i producent podnieść miał ceny na wybrane produkty w związku ze zbyt wysokim popytem.

Co ciekawe, głównym powodem problemów z dostępnością tańszych płyt głównych z chipsetami AMD mają być właśnie zestawy wraz z procesorami, które często dostępne są w atrakcyjnych promocyjnych cenach - w związku z zaistniałą sytuacją producenci wygasili dotychczasowe promocje. Zapewne nie bez znaczenia są tu jednak rosnące ceny procesorów Intela, wynikające z trudności Intela w produkcji wystarczających ilości 14 nm chipów. W tej sytuacji konsumenci po prostu wybierają tańszą alternatywę. Warto bowiem wspomnieć, że na obecną chwilę nie ma żadnych problemów z high-endowymi modelami X470. Warto jednak zauważyć, że jeśli sytuacja w Chinach wkrótce się nie poprawi, to możemy odczuć jej skutki także w Europie, gdzie w takiej sytuacji również spodziewać można się wzrostu cen.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Problemy z dostępnością tanich płyt głównych dla procesorów AMD

 0