Procesor Intel Lunar Lake pojawił się w bazie danych SiSoftware 

Procesor Intel Lunar Lake pojawił się w bazie danych SiSoftware 

Zdaje się, że Intel rozpoczął już testowanie swojej kolejnej generacji konsumenckich procesorów PC, znanych pod nazwą kodową Lunar Lake. 

Warto na wstępie wyjaśnić, że gigant z Santa Clara wyraźnie sugerował, że ​​Lunar Lake nie będzie napędzać wysokiej klasy procesorów do gier. Zamiast tego ma zostać wprowadzony na rynek dla urządzeń o niskim poborze mocy i prawdopodobnie zostanie wypuszczony obok lub po CPU Arrow Lake, które będzie bezpośrednim następcą układów Meteor Lake i Raptor Lake.

Jak donosi VideoCardz, w bazie Sisoftware Sandra pojawił się właśnie pierwszy procesor z serii Lunar Lake. Chociaż nazwa procesora jest wciąż nieznana (w benchmarku widnieje tylko Intel 0000), nazwa platformy (LNL-M LPP RVP1) jednoznacznie identyfikuje go jako jednostkę należącą do rodziny Lunar Lake i potwierdza obsługę pamięci LPDDR5.

W bazie Sisoftware Sandra pojawił się właśnie pierwszy procesor z serii Lunar Lake.

Sisoftware Sandra Lunar Lake

Lista zawiera wstępne informacje na temat procesora, potwierdzając 20 rdzeni, taktowanie dochodzące do 3,91 GHz i moc znamionową 17 W. Warto zauważyć, że te dane mogą nie być precyzyjne, ponieważ oprogramowanie może jeszcze nie w pełni obsługiwać tę platformę Intela. Dlatego też lepiej podchodzić do tego z przymrużeniem oka. 

Chociaż ujawniono całkowitą liczbę rdzeni wynoszącą 20, ich rozmieszczenie w chiplecie obliczeniowym pozostaje niewiadomą. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się, że CPU zawiera 6 rdzeni P i 8 rdzeni E, jednak rozkład pamięci podręcznej L2 wynoszący 10 MB + 4 MB sugeruje, że są to 4 rdzenie P i 4 rdzenie E.

Według przecieków, chip ten ma mieć tę samą architekturę rdzeni, co Arrow Lake, a mianowicie Lion Cove i Skymont. Co ciekawe, wyciek z Sisoftware pomija fakt, że chip zawiera również zintegrowaną grafikę Xe2-LPG, co stanowić ma upgrade w stosunku do Xe-LPG w Arrow Lake. Oczekuje się jednak, że seria Lunar Lake będzie miała mniej rdzeni Xe, ze względu na zastosowanie w urządzeniach o niskim poborze mocy.

Intel zaprezentował wczesną wersję Lunar Lake podczas wydarzenia Innovation w zeszłym miesiącu, potwierdzając, że platforma jest obecnie w fazie testów. Choć firma nie podała dokładnej daty premiery, można spodziewać się, że więcej informacji pojawi się w drugiej połowie 2024 r., a potencjalna premiera spodziewana jest dopiero w 2025 r.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesor Intel Lunar Lake pojawił się w bazie danych SiSoftware 

 0