Układ Bionic A14 w iPhone`ach 12 ma zaniżone taktowanie. GPU wolniejsze niż w serii 11

Układ Bionic A14 w iPhone`ach 12 ma zaniżone taktowanie. GPU wolniejsze niż w serii 11

Przed weekendem widzieliśmy pierwsze wyniki układu iPhone'a 12 i iPhone'a 12 Pro, czyli układu SoC A14 Bionic w benchmarku AnTuTu. Teraz pojawiły się rezultaty tego samego układu, jednak z tą różnicą, że testowany był iPad Air 2020, a końcowy wyniki był znacznie wyższy niż w przypadku iPhone'ów. W przeszłości widzieliśmy wersje X chipów Apple używanych w iPadach Pro, np. A12X miał dwa dodatkowe duże rdzenie i mocniejszy procesor graficzny. Jednak tak nie jest w przypadku nowej serii Air i iPhone'ów 12, gdzie w obu przypadkach jest wykorzystywany ten sam układ Apple A14. Oczywiście istnieje Apple A14X, jednak ten chip jest podobno przeznaczony jest tylko dla nowych MacBooków.

Nowe iPhone'y rozczarowują w benchmarkach. Okazuje się, że układ A14 rozwija skrzydła w iPadach, co sugeruje zaniżone taktowanie w iPhone'ach.

AnTuTu niestety nie podaje szybkości zegara procesora i karty graficznej, co by znacznie ułatwiło wszelkie porównania, jednak sądząc po uzyskanych wynikach, układy A14 wewnątrz iPhone'ów są taktowane niżej niż te wewnątrz iPada. iPhone 12 faktycznie osiąga wyniki nieco niższe niż iPhone 11 Pro w teście GPU, mimo że oficjalne dane Apple mówią, że procesor graficzny Apple A14 powinien być o 8% szybszy niż A13. Widać to jednak dopiero w przypadku iPada, gdzie w rzeczywistości jego wyniki są o 20% wyższe niż iPhone 11 Pro. Rozczarowujące wyniki iPhone'ów 12 najprawdopodobniej są wywołane zaniżonym taktowaniem.

iPhone 12, jak i iPad Air (2020), które zostały przetestowane, mają po 4 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci, więc to nie pamięć ma taki wpływ na wyniki. Oba ekrany działają również z częstotliwością 60 Hz, tak samo w 11 Pro. Należy pamiętać, że A14 jest prądożerny mimo zastosowania procesu 5 nm, co przekłada się na ilość wydzielanego ciepła i zużycie materiału. iPad ma możliwość odprowadzenia większej ilości ciepła i mocniejszą baterię niż urządzenia iPhone 12. iPad może zatem otrzymać wyższe zegary niż smartfony.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Układ Bionic A14 w iPhone`ach 12 ma zaniżone taktowanie. GPU wolniejsze niż w serii 11

 0