Procesory AMD Ryzen 7040 "Phoenix" zaliczają downgrade przed samą premierą

Procesory AMD Ryzen 7040 "Phoenix" zaliczają downgrade przed samą premierą

AMD właśnie zaktualizowało strony produktowe swoich nowych nadchodzących procesorów mobilnych z serii Ryzen 7040 "Phoenix" i okazało się, że przy okazji producent po cichu wprowadził zmiany w ich specyfikacji.

Seria AMD Phoenix to jedne z najciekawszych laptopowych układów w ostatnim czasie, łączą bowiem architekturę CPU Zen 4 i zintegrowaną grafikę opartą na technologii RDNA 3. Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do desktopowych procesorów Ryzen 7000 (Raphael) i ich mobilnego wariantu Dragon Range HX, który jest dostarczany tylko z 2 jednostkami obliczeniowymi, iGPU w Ryzen 7040 "Phoenix" będzie znacznie wydajniejsze, oferując do 12 jednostek obliczeniowych.

AMD właśnie zaktualizowało strony produktowe swoich nowych nadchodzących procesorów mobilnych z serii Ryzen 7040 "Phoenix".

Procesory AMD Ryzen 7040 "Phoenix" zaliczają downgrade przed samą premierą

Oficjalne specyfikacje AMD i szczegóły wymienione na stronie internetowej przez cały rok wprowadzały niezły bałagan. Z powodu błędnie wymienionych dat premiery, funkcji, zegarów i tak dalej, firma musiała wielokrotnie przepraszać, ale wygląda na to, że ostatnia zmiana nie jest spowodowana błędem w wykazie. AMD mogło faktycznie obniżyć specyfikacje swojego nadchodzącego Ryzena 7040 „Phoenix” do laptopów.

Seria Ryzen 7040 „Phoenix” zadebiutuje w przyszłym miesiącu, ale właśnie okazuje się, że specyfikacja trzech układów będzie słabsza, niż dotychczas sądzono. AMD bowiem właśnie dokonało downgrade'u w ramach ich zintegrowanych grafik i taktowanie iGPU w topowym CPU Phoenix, Ryzen 9 7940HS, zostało obniżone o -200 MHz z 3,0 GHz do 2,8 GHz i to samo dotyczy Ryzen 7 7840HS i Ryzen 5 7640HS. Wygląda więc na to, że żaden z procesorów AMD Phoenix nie osiągnie wspomnianego wcześniej 3,0 GHz na fabrycznych ustawieniach. Nadal można będzie je jednak podkręcić do takiego poziomu.

Nie wiemy, czemu AMD zdecydowało się na taki krok, tym bardziej że najbardziej interesującym aspektem procesorów Ryzen 7040 „Phoenix” wydaje się właśnie zintegrowana grafika, bo po raz pierwszy otrzymamy RDNA 3 na APU. Obniżenie częstotliwości zegara oznacza niższą wydajność, co jest nieco rozczarowujące. 

To jednak nie wszystko, ponieważ ze stron produktowych tych procesorów zniknęły także informacje o pewnych funkcjach. Andreas Schilling z Hardwareluxx zwrócił uwagę, że funkcjonalność PCIe Gen 5.0, która była obiecywana dla tej serii CPU, została usunięta.

Wciąż oczekuje się jednak, że układy te zachowają wszystkie ekskluzywne funkcje Radeona, takie jak raytracing, FSR czy RSR, gdy laptopy wyposażone w te chipy trafią na półki sklepowe w przyszłym miesiącu.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory AMD Ryzen 7040 "Phoenix" zaliczają downgrade przed samą premierą

 0