Procesory Intel Arrow Lake otrzymają ulepszone GPU Arc Xe-LPG Plus

Procesory Intel Arrow Lake otrzymają ulepszone GPU Arc Xe-LPG Plus

Nowa seria procesorów Intela, Arrow Lake, wprowadzi najpewniej ulepszone GPU. Na pokładzie znaleźć ma się bowiem układ Arc Xe-LPG Plus, który zapewnia wsparcie dla akceleracji XMX.

Intel Arrow Lake z ulepszonym GPU

Intel rozpoczął dodawanie aktualizacji do kompilatora IGC (Intel Graphics Compiler). Zmiany obejmują dodanie wsparcia dla niewydanej jeszcze serii procesorów Arrow Lake. W kodzie doszukano się linijki świadczącej o tym, że układy Arrow Lake będą posiadały GPU Xe-LPG Plus, które jest ulepszoną wersją znajdującego się w procesorach Meteor Lake GPU Xe-LPG. Nowszy układ graficzny zaoferuje lepszą akcelerację AI dzięki obecności jednostek XMX (Xe Matrix Extensions). Warto dodać, że owe jednostki znajdują się również w dedykowanych kartach graficznych.

W kodzie doszukano się linijki świadczącej o tym, że układy Arrow Lake będą posiadały GPU Xe-LPG Plus, które jest ulepszoną wersją znajdującego się w procesorach Meteor Lake GPU Xe-LPG.

Intel CPU

W przypadku serii Meteor Lake nie wykorzystano XMX, ponieważ Intel miał w ten sposób oszczędzić miejsce. W efekcie procesory Meteor Lake wspierają technologię upscalingu XeSS z wykorzystaniem mniej wydajnych instrukcji DP4a. Rodzina Arrow Lake, dzięki XMX, powinna oferować jeszcze lepszą wydajność z włączonym XeSS. Xe-LPG Plus ma wykorzystywać możliwości gwarantowane przez architekturę Alchemist. Ponadto do jego produkcji użyty ma zostać 3-nanometrowy proces litograficzny od TSMC, co będzie zauważalnym ulepszeniem względem obecnie wykorzystywanych 5 nm.

Kiedy premiera?

Obecność ulepszonego GPU oznacza, że możemy liczyć na poprawioną wydajność. Niestety nie wszystkie modele należące do rodziny Arrow Lake muszą posiadać nowszy układ graficzny. Na tę chwilę nie wiadomo czy Intel użyje Xe-LPG Plus w przypadku każdego CPU, czy ograniczy to ulepszenie tylko do wybranych modeli. Warto jeszcze dodać, że seria Arrow Lake będzie najpewniej ostatnią, która zostanie jeszcze wyposażona w zintegrowany układ graficzny bazujący na architekturze Alchemist. Intel ma już później przeskoczyć na GPU znane pod nazwą Battlemage.

Na tytułową linię procesorów będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Mówi się, że Intel wprowadzi serię Arrow Lake w drugiej połowie przyszłego roku. Wówczas spodziewamy się także premiery desktopowych modeli należących do rodziny Arrow Lake-S. W tym przypadku oczekuje się niższych limitów mocy oraz znaczącego wzrostu ilości pamięci cache L2.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory Intel Arrow Lake otrzymają ulepszone GPU Arc Xe-LPG Plus

 0