Procesory Intel Arrow Lake-S mogą nie otrzymać certyfikacji Copilot+ od Microsoftu

Procesory Intel Arrow Lake-S mogą nie otrzymać certyfikacji Copilot+ od Microsoftu

Oczekuje się, że Intel wprowadzi na rynek stacjonarne procesory Arrow Lake-S jeszcze w tym roku, a liczne przecieki ujawniły już kilka kluczowych szczegółów na ich temat. Kolejny informator zdradził nowe szczegóły na temat nadchodzących procesorów Niebieskich, w tym ich wydajności NPU i konfiguracji pamięci podręcznej.

Według nowego wycieku procesory Arrow Lake-S będą wyposażone we wbudowaną jednostkę NPU zdolną do wykonywania 13 bilionów operacji na sekundę (TOPS). Oczekuje się również, że zaoferują wydajność do 15 TOPSów w przypadku CPU i 9 TOPSów TOPSów dla GPU, co daje łącznie 37 TOPS wydajności AI. Liczby te są znacznie wyższe niż w przypadku procesorów Raptor Lake-S, które oferują jedynie 11 TOPÓW wydajności AI, w tym osiem TOPS z CPU i trzy TOPSy z GPU. Procesory Raptor Lake nie mają wbudowanej jednostki NPU.

Według nowego wycieku procesory Arrow Lake-S będą wyposażone we wbudowaną jednostkę NPU zdolną do wykonywania 13 bilionów operacji na sekundę (TOPS).

Mówi się, że 37 TOPSów Arrow Lake jest bardzo zbliżone do 39 połączonych TOPSów oferowanych przez procesory APU Hawk Point firmy AMD, ale pozostaje daleko w tyle za Strix Point i Lunar Lake, które oferują ponad 45 TOPSów. Jeśli chodzi o NPU w procesorach Arrow Lake-S, jego 13 TOPS jest wydajniejsze niż nadchodzącej serii AMD Ryzen 9000, która w ogóle nie ma NPU, ale znacznie odbiega od 40 TOPS wymaganego przez Microsoft dla jego certyfikatu Copilot+ PC.

W innym poście @Jaykihn stwierdził, że procesory Arrow Lake-S i Arrow Lake-HX będą miały inną strukturę pamięci podręcznej niż Lunar Lake, pomimo użycia tych samych rdzeni Lion Cove dla rdzeni P i Skymont dla rdzeni E. Nadchodzące układy będą podobno dostarczane z 3 MB pamięci podręcznej L2 na każdy P-Core i 4 MB pamięci podręcznej L2 na klaster rdzeni E, podczas gdy oczekuje się, że pamięć podręczna L3 będzie wynosić 3 MB na rdzeń P i 3 MB dla klastra rdzeni E.

Dla porównania, Lunar Lake oferuje 2,5 MB pamięci podręcznej L2 na każdy rdzeń P i te same 4 MB pamięci podręcznej L2 na klaster rdzeni E. Chipy Lunar Lake są również wyposażone w te same 3 MB pamięci podręcznej L3 dla rdzeni P, ale rdzenie LP-E nie mają dedykowanej pamięci podręcznej L3.

Informator powiedział również, że Intel może wypuścić linię Arrow Lake Refresh z aktualizacją NPU, ale nie określił, czy będzie korzystać z najnowszej architektury NPU4 znanej z procesorów Lunar Lake. Uważa się, że oryginalna linia Arrow Lake wykorzystuje starszą architekturę NPU i dlatego nie jest w stanie dorównać Lunar Lake pod względem wydajności NPU.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory Intel Arrow Lake-S mogą nie otrzymać certyfikacji Copilot+ od Microsoftu

 0