Procesory Intel Cascade Lake zadebiutować mają już w kwietniu

Procesory Intel Cascade Lake zadebiutować mają już w kwietniu

Powoli zbliżamy się do premiery nowych procesorów zarówno od AMD, jak i Intela, nic więc dziwnego, że w sieci pojawia się coraz więcej przecieków na ten temat. Najnowsze z nich dotyczą oferty niebieskiej ekipy, a ich źródłem jest chińskie forum Chiphell, a konkretniej jego doświadczony użytkownik, który kilkukrotnie zasłynął już ujawnieniem sprawdzonych informacji. Jego zdaniem premiery procesorów z serii Cascade Lake spodziewać możemy się już w przyszłym miesiącu, choć dotyczy to tylko modeli dedykowanych podstawce LGA 3647, natomiast na modele Cascade Lake-X pod gniazdo LGA 2066 poczekamy do przełomu maja i czerwca, ponieważ te zadebiutować mają w trakcie targów Computex 2019. Te drugie stanowić mają bezpośrednie następstwo dla układów Kaby Lake-X i wciąż bazować będą na procesie technologicznym 14nm++. Dobra wiadomość jest taka, że ten jest na tyle dojrzały, że spodziewać można się, iż Intel wyciśnie z niego ostatnie soki, co pozwoli na uzyskanie bardzo wysokich częstotliwości taktowania w okolicach 5 GHz.

Serii Cascade Lake spodziewać możemy się już w przyszłym miesiącu, choć dotyczy to tylko modeli dedykowanych podstawce LGA 3647, natomiast na modele Cascade Lake-X pod gniazdo LGA 2066 poczekamy do przełomu maja i czerwca.

Procesory Intel Cascade Lake zadebiutować mają już w kwietniu

Warto od razu wyjaśnić różnicę w zastosowanych podstawkach. Układy bazujące na architekturze Skylake podzielone są na dwie duże grupy, gdzie zapewne większość osób najbardziej zainteresowana jest seriami pod LGA 2066, które zawierają modele Skylake-X sięgające aż do flagowego Core i9-9980XE z 18 rdzeniami i 36 wątkami na pokładzie. Intel niedawno wypuścił jednak także nowy procesor skierowany do prosumentów, który określany jest jako ultra-HEDT i bazuje na serwerowym gnieździe LGA 3647 - mowa tu oczywiście o modelu Xeon W-3175X z 28 rdzeniami i 56 wątkami. W ramach premiery CPU Cascade Lake doczekać mamy się zaś potężnego układu AP z aż 48 rdzeniami, który ma być przynajmniej 3,4x wydajniejszy od topowego procesora AMD EPYC (i znając tendencje cenowe Niebieskich, zapewne przynajmniej tyle razy droższy).

Według tych przecieków procesory, które bardziej nas interesują, zadebiutują na początku czerwca na Computex, natomiast modele z serii Xeon, skierowane do prosumentów, mogą mieć swoją premierę już w przyszłym miesiącu. Jako że mówimy tu o produktach dedykowanych klientom, którzy są skłonni zapłacić grube pieniądze za sprzęt, który spełnia ich wysokie wymagania, ma to niewątpliwie sens. Trzeba bowiem pamiętać, że prawdopodobnie AMD także wykorzysta targi Computex do prezentacji swojej trzeciej generacji Ryzenów, a firma wspomniała ostatnio także o kolejnych Threadripperach, obiecując, że te pojawią się w tym roku i mogą być już zwiastowane właśnie na czerwcowej imprezie. Tym samym Intel będzie mógł się pochwalić swoją odpowiedzią, choć zapewne jego 14 nm układy będą musiały zmierzyć się z 7 nm. Warto przy okazji dodać, że CPU Cascade Lake zawierać mają już poprawki dla Spectre i Meltdown, choć wiele wskazuje na to, że te będą software’owe, a nie sprzętowe.       

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory Intel Cascade Lake zadebiutować mają już w kwietniu

 0