Procesory Intel Coffee Lake nie będą wspierać płyt głównych z serii 200

Procesory Intel Coffee Lake nie będą wspierać płyt głównych z serii 200

Pierwsze doniesienia na temat Intel Coffee Lake zapowiadały, że spodziewać możemy się naprawdę ciekawych procesorów, ale najnowsze przecieki mogą zadziałać na wiele osób jak kubeł zimnej wody. Okazuje się bowiem, że te nie będą wspierały dotychczasowych płyt głównych i nie obejdzie się bez wymiany tego podzespołu.

Informację tę potwierdziła już firma ASRock, czyli jeden z czołowych producentów płyt głównych, więc uznać można ją za bardzo wiarygodną. Przedstawiciel przedsiębiorstwa wprost odpowiedział na pytanie zadane przez jednego z użytkowników, ujawniając, iż procesory Coffee Lake nie będą kompatybilne z płytami głównymi z układami logiki z serii 200. Oczywiście o wsparcie przez układy Intela 8. generacji dla chipsetów z serii 100 w takim wypadku również możemy zapomnieć. Zapewne wiele osób będzie niezadowolona z takiej decyzji Intela, ale trudno uznać to za dużą niespodziankę, ponieważ już jakiś czas temu pojawiły się doniesienia o nowej podstawce LGA 1151 V2, która minimalnie różnić ma się od LGA 1151 konfiguracją pinów. Poza tym, niebieska ekipa zdążyła nas już przyzwyczaić do takich zabiegów i konieczności częstego wymieniania płyty głównej.

Brak wsparcia dla podstawki LGA 1151 i chipsetów z serii 200 oraz 100 przez procesory Coffee Lake trudno uznać za zaskoczenie, co nie zmienia faktu, że wiele osób będzie niezadowolonych z takiego podejścia Intela

Z drugiej strony, takie podejście wydaje się być ryzykowne, ponieważ na rynku pojawiła się w końcu sensowna alternatywa dla procesorów Intela w postaci Ryzenów od AMD. Co więcej, Czerwoni zapowiedzieli, że będą wspierać podstawkę AM4 przynajmniej do 2020 roku, co okazać może się istotnym argumentem dla wielu użytkowników przymierzających się do zakupu nowego CPU. Mimo wszystko seria Coffee Lake zapowiada się naprawdę ciekawie, tym bardziej, że będzie pierwszą skierowaną do typowego Kowalskiego, gdzie oferowane będą modele z 6 rdzeniami. Te stworzone mają być w oparciu o mocno usprawniony 14 nm proces, więc spodziewać możemy się po nich poprawy wydajności i efektywności energetycznej.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory Intel Coffee Lake nie będą wspierać płyt głównych z serii 200

 0