Procesory Intel Comet Lake Refresh przetestowane. Jak wypada odświeżona 10. generacja?

Procesory Intel Comet Lake Refresh przetestowane. Jak wypada odświeżona 10. generacja?

Za kilka dni na rynku zadebiutuje kolejna generacja procesorów Intel Core, znana jako Rocket Lake-S, która przyniesie nową architekturę dla desktopów. Ta wykorzystywana ma być jednak jedynie w wyższych seriach, czyli Core i9, i7 oraz i5, natomiast w przypadku najniższej linii Core i3 gigant z Santa Clara posiłkować ma się odświeżoną wersją układów Comet Lake, które otrzymają jedynie nieco szybsze taktowania. Comet Lake Refresh nie będzie składać się ze zbyt wielu modeli, gdyż otrzymać mamy tu sześć stacjonarnych procesorów wyposażonych w cztery rdzenie i pojedynczy dwurdzeniowy dla laptopów z kategorii ultracienkich. Kluczowe jednostki to Core i3-10105, Core i3-10305 i Core i3-10325, ale te dopełnianie będą przez warianty oznaczone literą T, czyli Core i3-10305T, Core i3-10105F i Core i3-10105T.  

W przypadku najniższej linii Core i3 Intel posiłkować ma się odświeżoną wersją układów Comet Lake, które otrzymają jedynie nieco szybsze taktowania.

Procesory Intel Comet Lake Refresh przetestowane. Jak wypada odświeżona 10. generacja?

Główną różnicą między procesorami Core i3 z rodziny Comet Lake Refresh a oryginalnymi Core i3 Comet Lake jest wzrost prędkości o 100 MHz dla częstotliwości bazowej i maksymalnej turbo. Na przykład Core i3-10325 działa z częstotliwością 3,90 GHz - 4,70 GHz, czyli zaledwie 100 MHz wyższą niż Core i3-10320. Intel produkuje czterordzeniowe Comet Lakes od około roku i w związku z tym ulepszenia w ramach procesu technologicznego pozwoliły firmie na wprowadzenie nieco wyższych zegarów bez wpływu na uzysk. Warto przypomnieć, że w lutym Core i3-10105F trafił do sprzedaży detalicznej w Malezji, a co więcej nowe chipy są wymienione nawet na stronie internetowej Intela, choć nie zostały jeszcze oficjalnie zapowiedziane. Co ciekawe, pewnemu chińskiemu blogerowi udało się zdobyć poufne próbki modeli Core i3-10105 oraz Core i3-10325, a nawet je przetestować.

Z racji tego, że mówimy o procesorach, które są tylko o 100 MHz szybsze niż ich poprzednicy, nie powinno dziwić, że wzrost wydajności w syntetycznych testach jest tu naprawdę minimalny. Na przykład nowy Core i3-10325 jest o 1,4% ~ 2,5% szybszy niż jego poprzednik w Cinebench R23 i jest o 1,3% szybszy w 3DMark Time Spy Extreme. W innych testach przewaga nowego CPU nad poprzednikiem jest jeszcze mniej zauważalna. Z recenzji wynika, że ​​Intel dostarczył już swoim partnerom próbki nowych chipów, aby przetestować je pod kątem zgodności z ich platformami. Nadal nie wiemy, kiedy procesory Comet Lake Refresh trafią do sprzedaży, ale prawdopodobnie w najbliższych tygodniach lub miesiącach.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory Intel Comet Lake Refresh przetestowane. Jak wypada odświeżona 10. generacja?

 0