Procesory Intel Tiger Lake z rdzeniami Willow Cove ze znacznie więszym L3

Procesory Intel Tiger Lake z rdzeniami Willow Cove ze znacznie więszym L3

Procesory Intel Tiger Lake, które pojawią się w 2020 roku, będą miały znaczny wzrost wielkości pamięci podręcznej. Oparte o architekturę rdzenia Willow Cove i dopracowany proces technologiczny 10 nm, Tiger Lake pojawią się w 2020 roku. Screen z informacjami o procesorze przedstawia układ Tiger Lake-U z 4 rdzeniami i 8 wątkami. Procesor taktowany jest zegarem 1,00 GHz z maksymalną częstotliwość wynoszącą 3,4 GHz. Układ wspiera AVX 512 ISA i ma 12 MB pamięci podręcznej L3. Wszystkie istniejące 4-rdzeniowe układy Intela wyposażone są w 8 MB pamięci podręcznej L3, co oznacza, że ​​każdy rdzeń jest wyposażony w 2 MB pamięci podręcznej L3. Jednak w przypadku Tiger Lake Intel planuje wprowadzić duże zmiany w projekcie pamięci podręcznej, zwiększając jej całkowitą ilość na rdzeń z 2 MB do 3 MB, co oznacza 50% wzrost.

Wraz z wprowadzeniem procesorów Tiger Lake, Intel planuje zwiększenie pamięci L3 aż o 50%.

Skylake i nowo wprowadzona architektura Ice Lake mają podobną strukturę pamięci podręcznej L3, która jest wspólna dla wszystkich rdzeni. Architektura rdzeni następnej generacji, o nazwie kodowej Willow Cove, która zastąpi Sunny Cove (procesory Ice Lake), może mieć podobną strukturę, w której pamięć podręczna jest współdzielona przez wszystkie rdzenie, ale sam rozmiar pamięci podręcznej L3 będzie o 50% większy.

 Intel już wcześniej twierdził, że dąży do poważnego przeprojektowania pamięci podręcznej w architekturze Willow Cove, więc możliwe, że uzyskamy coś więcej niż zwykłe zwiększenie ilości pamięci podręcznej. Jeśli chodzi o samą architekturę, to Intel planuje także nowe optymalizacje na poziomie tranzystorów, które będą możliwe dzięki udoskonalonemu procesowi procesowemu 10 nm i ulepszonym funkcjom bezpieczeństwa w celu wyeliminowania podatności na specyficzne problemy. Warto również dodać, że w sieci krążyły pogłoski, że Intel może przenieść architekturę Willow Cove na 14 nm, ale w tym momencie jest to tylko spekulacja.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory Intel Tiger Lake z rdzeniami Willow Cove ze znacznie więszym L3

 0