Procesory Meteor Lake jednak bez stricte desktopowej wersji. Intel wyjaśnia zamieszanie

Procesory Meteor Lake jednak bez stricte desktopowej wersji. Intel wyjaśnia zamieszanie

Kilka dni temu pisaliśmy, że Michelle Johnston Holthaus, wiceprezes wykonawczy i dyrektor generalny Client Computing Group w firmie Intel, powiedziała redakcji PCWorld, iż procesory Meteor Lake trafią w przyszłym roku także do komputerów stacjonarnych. Okazuje się jednak, że to nie do końca prawda, przynajmniej jeśli chodzą Wam po głowie CPU w tradycyjnych stacjonarnych gniazdach. 

Trzeba przyznać, że od samego początku panuje spore zamieszanie odnośnie procesorów Meteor Lake i docierały do nas liczne, często sprzeczne przecieki na temat tego, czy te CPU będą dostępne tylko na platformach mobilnych, czy trafią też do komputerów stacjonarnych. Wydawało się, że gigant z Santa Clara rozwiał te wątpliwości na początku tygodnia, potwierdzając tę serię na desktopach, ale nastąpił kolejny zwrot akcji w sprawie. 

Intel właśnie potwierdził, że Meteor Lake będzie dostępny na desktopach wyłącznie w rozwiązaniach All-in-One (AIO), takich jak mini-PC.

Meteor Lake

Wyjaśniając swój poprzedni komentarz, Intel właśnie potwierdził, że Meteor Lake będzie dostępny na desktopach wyłącznie w rozwiązaniach All-in-One (AIO), takich jak mini-PC, które wykorzystują mobilne chipy wlutowane bezpośrednio do płyty głównej. „Meteor Lake to energooszczędna architektura, która będzie zasilać innowacyjne projekty urządzeń mobilnych i komputerów stacjonarnych” – wyjaśnia Intel w rozmowie z niemieckim portalem ComputerBase. „[Dotyczy to również] komputerów stacjonarnych, takich jak All-in-One (AIO). W przyszłości udostępnimy więcej szczegółów produktu”.

Ma to sens, ale nie będziemy ukrywać, że jesteśmy rozczarowani. Nie da się bowiem ukryć, że Meteor Lake stanowi największą zmianę architektoniczną Intela od dłuższego czasu. Jest to pierwsza generacja procesorów, w której zastosowano nowe nazewnictwo Core Ultra i nowy proces Intel 4 (7 nm), zapewniający większą efektywność energetyczną. Największą zmianą jest to, że Meteor Lake i nowe procesory Core Ultra charakteryzują się konfigurowalną, zdezagregowaną konstrukcją z oddzielnymi kafelkami dla obliczeń, grafiki, I/O i sztucznej inteligencji. Premiera na urządzeniach mobilnych i laptopach ma nastąpić 14 grudnia.

Tym samym nowe gniazdo LGA1851 dla procesorów Intela, które pojawi się po procesorach 14. generacji, nie będzie przeznaczone dla procesorów Meteor Lake, jak sugerowano na początku tygodnia. Posiadanie różnych chipów do platform mobilnych i stacjonarnych nie jest niczym niezwykłym i w sumie jest to dość powszechne. Musimy więc poczekać na zapowiedź prawdziwie stacjonarnych procesorów nowej generacji od Niebieskich. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory Meteor Lake jednak bez stricte desktopowej wersji. Intel wyjaśnia zamieszanie

 0