Procesory Pentium z serii Kaby Lake otrzymają Hyper Threading

Procesory Pentium z serii Kaby Lake otrzymają Hyper Threading

Do tej pory technologia Hyper Threading była zarezerwowana tylko dla procesorów Intela z rodziny Core. Jednak przy okazji architektury Kaby Lake ma się to zmienić. Hyper Threading pojawi się także w układach z serii Pentium.

Do tej pory Hyper Threading, czyli wielowątkowość, dostępna była tylko w procesorach Intel Core. Trzeba było kupić co najmniej układ Core i3, aby mieć procesor z dwoma rdzeniami i czterema wątkami. Ale taki podział właśnie się skończył. Przy okazji premiery układów Kaby Lake Hyper Threading pojawi się także w procesorach z serii Pentium. Informacja została oficjalnie potwierdzona przez Intela.

W pierwszym kwartale 2017 roku ma zadebiutować aż pięć procesorów z serii Pentium Kaby Lake. Mają to być układy oznaczone jako: G4620, G4600, G4600T, G4560 oraz G4560T. Wszystkie one będą wyposażone w dwa rdzenie i cztery wątki. Poza tym zaoferują 3 MB pamięci cache trzeciego poziomu. Układu Pentium G46xx będą miały zintegrowany układ graficzny Intel HD 630, a wersje G45xx Intel HD 610.

Decyzja może wydawać się nieco dziwna. W końcu w ten sposób Intel może niejako uśmiercić procesory z serii Core i3. Zazwyczaj kupowali je użytkownicy, którzy nie mieli wysokich wymagań. Wystarczył im podstawowy chipset do pracy biurowej i multimediów. Teraz, mając Hyper Threading w jeszcze tańszych Pentiumach, mało kto zdecyduje się na zakup Core i3. Nie sądzę, aby obsługa instrukcji AVX2 miałaby być decydującym czynnikiem, który jednak przemawiałby za droższymi procesorami.

Intel Pentium

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory Pentium z serii Kaby Lake otrzymają Hyper Threading

 0