Procesory Raptor Lake Refresh jednak bez obsługi Thunderbolt 5. Intel prostuje

Procesory Raptor Lake Refresh jednak bez obsługi Thunderbolt 5. Intel prostuje

W zeszłym tygodniu Intel wypuścił na rynek swoje pierwsze procesory do komputerów stacjonarnych Core 14. generacji („Raptor Lake Refresh”). Początkowo producent ogłosił, że te CPU będą obsługiwać Thunderbolt 5, najnowszą wersję tego interfejsu. Jednak gigant z Santa Clara właśnie sprostował tę informację. 

Thunderbolt 5 nie dla desktopów

Intel wyjaśnił, że chociaż niektóre procesory 14. generacji będą obsługiwać Thunderbolt 5, nie dotyczy to obecnej partii procesorów do komputerów stacjonarnych. Więcej informacji na temat procesorów Intel Core 14. generacji obsługujących Thunderbolt 5 zostanie udostępnionych później. 

Intel wyjaśnił, że chociaż niektóre procesory 14. generacji będą obsługiwać Thunderbolt 5, nie dotyczy to obecnej partii procesorów do komputerów stacjonarnych.

thunderbolt 5

Meteor Lake z nowym interfejsem

Jeśli obsługa Thunderbolt 5 nie dotyczy desktopowych CPU Raptor Lake Refresh, to wydaje się, że nowy standard połączeń będzie można zobaczyć na laptopach, najprawdopodobniej na chipach Intel Core Ultra z rodziny „Meteor Lake”. Thunderbolt 4 i starsze wersje są częściej stosowane w urządzeniach mobilnych z procesorami Intela niż w komputerach stacjonarnych tej firmy, najprawdopodobniej dlatego, że złącze nie jest powszechnie dostępne na płytach głównych do komputerów stacjonarnych.

Thunderbolt 5 jest praktycznie tym samym, co USB 4 w wersji 2.0, ale z włączonymi wszystkimi opcjonalnymi funkcjami. Thunderbolt 5 ma przepustowość 80 Gb/s, która jest równomiernie rozłożona, co pozwala na wysyłanie i odbieranie danych w tym samym tempie. Gdy potrzebna jest większa przepustowość wyświetlacza, może ona wzrosnąć do 120 Gb/s, co czyni ją szybszą niż DisplayPort 2.1. Dzięki temu Thunderbolt 5 może obsłużyć maksymalnie trzy monitory 4K przy 144 Hz, a także wiele wyświetlaczy 8K. Kable Thunderbolt 5 obsługują także ładowanie laptopów o mocy do 240 W.

Jeśli więc liczyliście, że kupując nowe stacjonarne procesory Intel Core doczekacie się obsługi Thunderbolt 5, wygląda na to, że będziecie musieli poczekać na następną generację.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory Raptor Lake Refresh jednak bez obsługi Thunderbolt 5. Intel prostuje

 0