Procesory Rocket Lake-S przyniosą duży bardzo duży wzrost wydajności iGPU

Procesory Rocket Lake-S przyniosą duży bardzo duży wzrost wydajności iGPU

Dużymi krokami zbliżamy się do premiery nowych stacjonarnych procesorów Intela znanych pod nazwą kodową Rocket Lake-S, tymczasem coraz częściej układy z tej serii zdają się wpadać w niepowołane ręce. Jednemu z użytkowników chińskiego forum Bilibili także udało się już przetestować takowe CPU i postanowił on skoncentrować się na elemencie, na który dotychczas nie zwracano zbyt dużej uwagi. Przeprowadził on bowiem benchmarki zintegrowanego układu graficznego w Core i5-11500. Procesor wyposażony jest w jedno z najwydajniejszych iGPU w historii Intela, czyli UHD 750, które stanowić ma duży skok wydajnościowy względem poprzedników. Jak zatem grafika ta wypada w testach?

Wzrost wydajności nowej generacji wynosi aż 52%, co pokrywa się z obietnicą Intela o 50% szybszej zintegrowanej grafice w ramach 11. generacji jego procesorów.

Procesory Rocket Lake-S przyniosą duży bardzo duży wzrost wydajności iGPU

Zacznijmy od tego, że z dotychczasowych doniesień wynika, że Intel oferować będzie dwa warianty iGPU w Rocket Lake-S, oba bazujące na architekturze Xe. I tak, UHD Graphics 750 (GT1) wyposażone ma być w 32 jednostki wykonawcze (EU), a nieco słabsze UHD Graphics 730 (GT1) w 24 EU. Na szczęście przeciek obejmuje testy mocniejszego iGPU. To sprawdzono w benchmarku 3DMark TimeSpy i następnie porównano wynik z Core i5-10400. Nadchodzący Core i5-11500 uzyskał tu wynik graficzny 1053 punktów, natomiast jego poprzednik z rodziny Comet Lake zgarnął 693 punkty. Wzrost wydajności nowej generacji wynosi aż 52%, co pokrywa się z obietnicą Intela o 50% szybszej zintegrowanej grafice w ramach 11. generacji jego procesorów. Oczywiście to tylko syntetyczny benchmark, co nie musi przekładać się na realną wydajność w grach, ale nie da się ukryć, że wygląda to naprawdę obiecująco. 

Źródło przecieku zaprezentowało również, jak UHD Graphics 750 radzi sobie w takich e-sportowych tytułach jak League of Legends i CS: GO, gdzie w obu grach liczba klatek na sekundę utrzymywała się powyżej 100 przy rozdzielczości 1080p, co jak na „integrę” jest naprawdę imponującym osiągnięciem. To jednak dopiero początek, ponieważ plotki sugerują, że wraz z 12. generacją swoich CPU (Alder Lake) Intel wprowadzi ulepszone układy graficzne Xe z 96 EU. To trzykrotnie więcej niż w UHD 750, co powinno przełożyć się na bardzo duży skok wydajności. Cieszy więc, że Intel nie odpuszcza pola w zakresie iGPU i ewidentnie widać, że firma potrzebowała bodźca (czytaj AMD i Ryzeny), który popchnie ją do rozwoju również w tym, zaniedbanym w ostatnich latach kierunku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory Rocket Lake-S przyniosą duży bardzo duży wzrost wydajności iGPU

 0