Procesory Ryzen 7000 (Raphael) mogą zadebiutować dopiero pod koniec 2022 roku

Procesory Ryzen 7000 (Raphael) mogą zadebiutować dopiero pod koniec 2022 roku

Jak wynika z najnowszych plotek z obozu AMD, architektura Zen 4 może zadebiutować później, niż się tego spodziewamy. Według użytkownika Twittera znanego jako @sepeuwmjh, który wcześniej ujawnił część harmonogramu wydawniczego Czerwonych, debiutu Zen 4 należy oczekiwać nie wcześniej niż w drugiej połowie 2022 roku, a wraz z nią pojawi się także zintegrowane GPU Navi 2. Mówi się, że procesory Raphael oparte na tej technologii zostaną zapowiedziane w trzecim kwartale 2022 r., a ich premiera ma nastąpić miesiąc lub dwa później. 

Jak wynika z najnowszych plotek z obozu AMD, architektura Zen 4 może zadebiutować później, niż się tego spodziewamy.

Rzeczywiście nic nie wskazuje na to, że AMD Zen 4 pojawi się jeszcze  w tym roku, co stawia pod znakiem zapytania plotki, że seria znana pod nazwą kodową Warhol (odświeżone układy na bazie Zen 3+) została skasowana. Oznaczałoby to przecież, że AMD pozostanie bez odpowiedzi na serię Intel Alder Lake, która stanowić ma mocny kontratak giganta z Santa Clara na rynku konsumenckich CPU. Zarówno procesory Warhol, jak i Raphael, pojawiły się w przecieku zawierającym harmonogram wydawniczy AMD, który kawałek po kawałku ujawniał niejaki „MebiuW”. Podczas gdy ten nie był skory, by podzielić się z nami całym planem, inni zaczęli udostępniać brakujące części. 

Chociaż istnienie Warhola i Raphaela nigdy nie zostało potwierdzone przez AMD, nazwy te wielokrotnie pojawiały się we wszelkiej maści przeciekach z obozu producenta. Chociaż obie nazwy kodowe rzekomo pojawiają się na harmonogramie, nadal nie jest jasne, czy AMD wprowadziło zmiany w swoim planie wydawniczym. W końcu oryginalny slajd, na którym opiera się ten przeciek, powstał na początku 2020 roku. Oficjalnie wiemy tylko, że Zen 4 będzie korzystał z 5 nm procesu technologicznego i powinien zadebiutować do 2022 r. Najnowsze plany AMD nie zawierają szczegółowych informacji o tym, kiedy dokładnie Zen 4 zadebiutuje na rynku, ani czy odnosi się do serii Ryzen czy EPYC.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory Ryzen 7000 (Raphael) mogą zadebiutować dopiero pod koniec 2022 roku

 0