Procesory Ryzen Pro wykorzystywane są do ogrzewania domów

Procesory Ryzen Pro wykorzystywane są do ogrzewania domów

Francuska firma od jakiegoś czasu stosuje unikalny sposób na wykorzystywanie ciepła generowanego przez procesory stosowane w serwerach. Qarnot buduje specjalne grzejniki, a w zasadzie rozproszone centra obliczeniowe Q.rad, ogrzewające budynki użyteczności publicznej i domy ciepłem wytwarzanym przez mikroprocesory wykonujące skomplikowane obliczenia.

Ich najnowsze ogrzewacze bazują na procesorach Ryzen Pro, które zastąpiły stosowane przez nich w poprzednich wersjach układy Intel Core i7. Systemy o nazwie Q.rad wyglądają na ogromne radiatory z drewnianym akcentem. Każdy zawiera trzy CPU z serii Ryzen Pro, których zadaniem jest wykonywanie przetwarzania dużej ilości danych w chmurze w czasie rzeczywistym, ale jednocześnie dostarczanie ciepła domom oraz biurom bez żadnych dodatkowych kosztów. Decyzja o sięgnięciu po nowe CPU od AMD, zamiast intelowskich procesorów podyktowana była wyraźnie lepszą wydajnością tych pierwszych przy generowaniu takiej samej ilości ciepła. „W zakresie wydajności i funkcjonalności, układy Ryzen Pro okazały się dla nas ogromną szansą. W naszych testach bazujących na renderowaniu 3D, odnotowaliśmy wzrosty wydajności rzędu 30% do nawet 45% względem Core i7, których używaliśmy dotychczas” – przyznanej przedstawiciel Qarnot.

Ogrzewanie domów przez procesory to pomysłowe wykorzystanie ciepła wytwarzanego przez CPU

Qarnot twierdzi jednocześnie, że CPU Ryzen Pro generują taką samą ilość ciepła dostarczając dwukrotnie większą liczbę rdzeni. Dzięki temu idealnie mają wpisywać się w potrzeby firmy, która celuje w dwie grupy odbiorców – studia filmowe (renderowanie 3D i VFX) oraz banki (analiza ryzyka). Przesiadki na Ryzeny dokonano w Bordeaux, gdzie Qarnot wygrało konkurs obejmujący projekt socjalnych mieszkań. Wykorzystywane jest tu 1500 procesorów, by za darmo ogrzać domy i biura przez najbliższą zimę. Firma rozważa dodanie także GPU, które pomogłyby ogrzać ich nowe produkty, w tym boilery domowe i rozwiązania do podgrzewania basenów. Być może w przyszłości nasze komputery do gier także posłużą do ogrzewania jakichś elementów naszych mieszkań? To wydaje się jednak bardzo odległą perspektywą.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory Ryzen Pro wykorzystywane są do ogrzewania domów

 0