Procesory Threadripper 3000 pozwolić mają na dominację AMD na rynku HEDT

Procesory Threadripper 3000 pozwolić mają na dominację AMD na rynku HEDT

Ten tydzień zdecydowanie stał pod znakiem przecieków z obozu AMD. Najpierw otrzymaliśmy szczegóły na temat procesorów Ryzen drugiej generacji, następnie w sieci pojawił się plan wydawniczy firmy na najbliższe 2 lat, a teraz otrzymujemy informacje o kolejnych platformach HEDT tego producenta.

Co warto podkreślić, wszystkie te doniesienia pochodzą z portalu Informatica Cero, który najwyraźniej uzyskał dostęp do dużej prezentacji AMD i po prostu stopniowo ujawnia kolejne szczegóły, tym razem koncentrując się na high-endowych procesorach dla entuzjastów z rodziny Threadripper. Ujawnione przez nich nowe slajdy dotyczą szykowanych na 2020 rok układów NG HEDT (The Next-Gen High-end Desktop), które zapewne trafią na rynek jako Threadripper 3000 i zapewnić mają AMD pozycję lidera w segmencie procesorów x86. Te najpewniej bazować będą na szykowanej na ten rok usprawnionej wersji architektury Zen 2 bazującej na 7 nm procesie technologicznym. Technologia ta nazywać ma się Zen 3, co może być nieco mylące i bardziej adekwatną wydaje się być nazwa Zen2+. Niewiele wiadomo zaś na temat tegorocznych Threadripperów, ale te bazować będą na 12 nm litografii (Zen+), a przyszłoroczne modele Threadripper 3000 (Castle Peak) przesiądą się już na architekturę Zen 2 i zagwarantować mają AMD dominującą pozycję na rynku HEDT.

Kolejne przecieki z obozu AMD potwierdzają, że firma nie zamierza odpuszczać segmentu HEDT i planuje go zdominować

Tak czy inaczej, AMD najwyraźniej zamierza podążać strategią na wzór intelowskiej "tick-tock" (choć Niebiescy porzucili już tę praktykę w ostatnich latach), gdzie nową litografię otrzymywać będziemy co dwa lata, a w międzyczasie możemy liczyć na optymalizację i usprawnienia w ramach architektury. Jak z kolei potwierdzały wczorajsze slajdy, Czerwoni zamierzają dotrzymać obietnicy i nowe podstawki CPU pojawić mogą się nie wcześniej niż w 2020 roku. Te spodziewane są w sumie dopiero wraz z premierą serii procesorów Ryzen 5000, więc mamy jeszcze kilka lat spokoju. Jeśli zaś chodzi o szykowane na 2020 rok Ryzeny 4000 bazujące na zoptymalizowanej litografii 7 nm, to nowa grafika potwierdza nie tylko stacjonarne, ale i mobilne APU o nazwie kodowej Renoir. Warto też zwrócić uwagę na tańsze laptopowe APU o nazwie Dali.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory Threadripper 3000 pozwolić mają na dominację AMD na rynku HEDT

 0