Procesory Zen 6 z grafiką RDNA 5? AMD ma pominąć RDNA 4

Procesory Zen 6 z grafiką RDNA 5? AMD ma pominąć RDNA 4

Debiut procesorów Zen 6 jest jeszcze odległy. Widocznie nie przeszkadza to jednak informatorom w dostarczaniu nieoficjalnych szczegółów na ich temat. Nowe pogłoski mówią o architekturze układów graficznych, jakie będą obecne w procesorach Zen 6.

Zen 6 + RDNA 5

AMD nie wprowadziło jeszcze nawet architektury Zen 5, jednak już teraz znamy pewne nieoficjalne szczegóły na temat Zen 6. Architektura Zen 6 ma nazwę kodową "Medusa" i zapowiada się naprawdę interesująco. Medusa ma bowiem przynieść interkonekt 2,5D, który zapewni znacznie większą przepustowość między chipletami. To oczywiście nie jedyna nowość, jakiej oczekuje się od procesorów Zen 6.

Medusa ma także zaoferować nową grafikę wykorzystującą możliwości architektury RDNA 5.

AMD Zen6

Medusa ma także zaoferować nową grafikę wykorzystującą możliwości architektury RDNA 5. I tutaj warto się na chwilę zatrzymać. W ramach architektury Zen 5 powstać mają 2 rodziny procesorów o nazwach Granite Ridge oraz Strix Point. Do tej drugiej należeć będą jednostki APU z obiecującą grafiką RDNA 3.5. Wychodziłoby zatem na to, że Zen 6 będzie korzystać z potencjału RDNA 4. Jeśli wierzyć nowym doniesieniom tak się jednak nie stanie, a Czerwoni pominą RDNA 4 na rzecz RDNA 5. Czy tak faktycznie będzie dopiero się przekonamy.

Do premiery Zen 6 zostało jeszcze dużo czasu

AMD ma jeszcze mnóstwo czasu do premiery Zen 6, tak więc wiele może się jeszcze zmienić. Debiutu układów Medusa można spodziewać się najwcześniej gdzieś pod koniec 2025 roku. Sugerują to wcześniejsze informacje mówiące o premierze Zen 5 gdzieś pomiędzy kwietniem a czerwcem tego roku. Procesory Zen 5 będą rzecz jasna obsługiwane przez platformę AM5. Układy bazujące na Zen 6 mogą natomiast być już ostatnimi, które skorzystają z AM5. Czerwoni zamierzają bowiem wspierać tę platformę do 2025 roku, jednak okres ten może się jeszcze wydłużyć.

Seria Medusa może korzystać z bardziej zaawansowanej litografii. Najpewniej 3 nm. To prawdopodobnie pozwoliłoby AMD na zwiększenie zegarów. Po drodze do Zen 6 czekają nas jeszcze premiery Zen 5 oraz Zen 5 X3D (z pamięcią 3D V-Cache).

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory Zen 6 z grafiką RDNA 5? AMD ma pominąć RDNA 4

 0